بانوان بیشترین آمار بیماران مبتلا به MS در سبزوار هستند

رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: آمار بیماران مبتلا به ام اس در مناطق زیر پوشش این دانشگاه ۲۰۰ نفر است که ۷۸ درصد آنها را بانوان تشکیل می‌دهند.

بانوان بیشترین آمار بیماران مبتلا به MS در سبزوار هستند

به گزارش ممتاز نیوز، محمد سالاری روز یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ام اس یک بیماری التهابی است که در آن غلاف های میلین سلول های‌ عصبی در مغز و نخاع آسیب دیده و این آسیب‌دیدگی در توانایی بخش‌هایی از شبکه عصبی اختلال ایجاد کرده و باعث به وجود آمدنِ علائم و نشانه‌های زیادِ مشکلات فیزیکی و گاهی روانی برای فرد می شود.

وی افزود: این بیماری، اختلال در ساختار ایمنی خودکار بدن است هر چند اطلاعات زیادی درباره مکانیسم های دخیل در بروز بیماری ام اس به دست آمده، اما عامل اصلی بروز بیماری هنوز ناشناخته مانده و درمان قطعی برای آن نیامده است.

دکتر سالاری با بیان اینکه در حال حاضر درمان قطعی برای بیماری ام اس وجود ندارد، استفاده بلندمدت دارویی، تغییرات سبک زندگی، رژیم غذایی مناسب و اجتناب از دخانیات برخی از عوامل کنترل مدیریت این بیماری است.

وی افزود: با این اقدامات می توان تا حد زیادی از تاثیرات نامطلوب بیماری کاست و از حملات جدید و بروز معلولیت در بیماران ام اس جلوگیری کرد.

دکتر سالاری با اشاره به اقدامات درمانی دانشگاه برای بیماران ام اس تصریح کرد: براساس بسته حمایتی از بیماران خاص و صعب العلاج ابلاغی وزارت بهداشت، هر دانشگاه بنا به ظرفیت و امکانات موجود خدمات مورد نیاز را به بیماران ارائه می دهد.

وی افزود: علاوه بر آن نیز با پیگیری و هماهنگی واحد بیماری های خاص دانشگاه، خدماتی چون ویزیت، مشاوره های تخصصی و فوق تخصصی، خدمات آزمایشگاهی، تصویر برداری، توانبخشی و دندانپزشکی در مراکز درمانی تابعه دانشگاه برای بیماران ام اس پیش بینی و ارائه می شود.

انتهای پیام/


استانی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ