بانک توسعه تعاون؛ بانک جامع است

مدیر عامل بانک توسعه تعاون با بیان اینکه این نهاد پولی تنها استثنای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی است، گفت: این بانک در مقابل واگذاری بانک های دولتی ایجاد شده است.

به گزارش سرویس اقتصادی باشگاه خبرنگاران به نقل از رادیو اقتصاد، ماشااله عظیمی با اظهار داشت: فعالیت این بانک تخصصی نیست بلکه جامع است و همه فعالیتهای تعاونگران را پوشش می دهد و مخاطبان و مشتریان ما همه بخش های دولتی هستند و به بخش دولتی هم تسهیلات نمی دهیم.

وی با اشاره به فعالیت ۱۷۰ هزار تعاونی با بیش از ۳۰ میلیون نفر عضو  (غیر از تعاونی سهام عدالت) گفت: بانک توسعه تعاون با هدف حمایت و توانمند کردن مالی تعاونی ها با تاکید مقام معظم رهبری و سرمایه ۵۰۰ میلیارد تومانی دولت در دولت احمدی نژاد تشکیل شده است

عظمیی گفت: در دولت دهم تعداد تعاونی های فعال از ۷۰ هزار مورد به ۱۷۰ هزار واحد رسیده است.

مدیر عامل بانک توسعه تعاون کشور در باره اولویت های تسهیلات دهی گفت : تعاونی هایی که شاغلان و اعضاء آن سهامدار باشند و بانوان کارآفرین ، مشاغل خانگی، صنایع دستی نیز در اولویت هستند.

وی افزود: همچنین سرپرستان خانوار از آنجا که در اقتصاد خانواده تاثیرگذارهستند اگر تعاونی تشکیل دهند در اولویت دریافت تسهیلات از این بانک قرار می گیرند و تلاش می کنیم به سمت مشاغل خانگی که تسهیلات کمتری نیاز دارد حرکت کنیم.

عظیمی افزود: سرانه اشتغال در تعاونی ها حدود ۱۰ میلیون تومان است و در پرداخت تسهیلات تعداد اشتغالزایی، مزیت های منطقه ای، تعاونی های بانوان، ایثارگران و مدجویان دستگاههای اجرایی، تعاونی های دانش بنیان، دچار بحران و تعاونی های تولیدی صادرات محور از اولویت برخوردارند.

عظیمی اعلام کرد: ۹۰ درصد تسهیلات بانک توسعه تعاون در اختیار بخشهای تعاونی تولیدی است و ۱۰ درصد به بخشهای تجاری و تامین گردش سرمایه اختصاص دارد.

وی افزود: در ۱۵ سال قبل از دولت نهم و فعالیت صندوق توسعه تعاون حدود ۴۹۵ میلیارد تومان تسهیلات داده شده  که در هفت سال اخیر به سه هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسیده است./س


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *