بانک مرکزی شاخص تورم خودرو را اعلام کرد

۰۷اردیبهشت،

بانک مرکزی شاخص تورم خودرو را اعلام کرد

خودروسازان قبول ندارند

بانک مرکزی شاخص تورم بخش خودرو را براساس مدل‌های مختلف، بین ۳۰ تا ۶۰ درصد اعلام کرد که این شاخص مربوط به نیمه دوم سال قبل است و از نظر خودروسازان قابل قبول نیست.

به گزارش ممتازنیوز به نقل از فارس، در فرمول قیمت‌گذاری خودرو که توسط شورای رقابت تدوین شده است، شاخص تورم بخش خودرو در سال قبل باید از سوی بانک مرکزی مشخص شود که در این راستا بانک مرکزی روز پنج‌شنبه شاخص تورم خودروها را بین ۳۰ تا ۶۰ درصدی اعلام کرده است.

داوود میرخانی رشتی، مشاور انجمن خودروسازان در این مورد گفت: بانک مرکزی شاخص تورم بخش خودرو را برائ نیمه دوم سال ۹۱ یعنی از شهریور تا بهمن ماه اعلام کرده است، طبق اعلام بانک مرکزی، شاخص تورم تولید مدل‌های مختلف خودرو در این مدت بین ۳۰ تا ۶۰ درصد است که از نظر ما قابل قبول نیست.

میرخانی ادامه داد: این شاخص مربوط به ۶ ماهه دوم سال قبل است، در حالی که باید شاخص تورم کل سال مشخص شود، از سویی شاخص تورم تولیدکننده در سال ۹۱ نسبت به سال ۹۰ بیش از ۵۰ درصد بوده است، چطور ممکن است شاخص تورم خودرو بین ۳۰ تا ۶۰ درصد باشد.

وی تصریح کرد: سال مبنا در قیمت‌گذاری خودرو، اشتباه تعیین شده و در سال قبل سازمان حمایت به جای موافقت با افزایش ۳۰ درصدی قیمت خودرو تنها با ۶ درصد آن موافقت کرد، به همین سبب قیمت‌های مبنا نرخ‌های صحیحی نیست.

مشاور انجمن خودروسازان ادامه داد: ای کاش شورای رقابت پیش از ورود به قیمت‌گذاری خودرو در این زمینه، روش کار را مشخص می‌کرد نه اینکه حدود ۲ ماه صنعت خودروسازی را معطل خود نگه دارد.

مهدی غضنفری، وزیر صنعت روز قبل با انتقاد از عملکرد شورای رقابت در قیمت‌گذاری خودرو، با انتقاد از عملکرد شورای رقابت در تعیین فرمول قیمت‌گذاری خودرو، ورود رئیس جمهور به موضوع قیمت‌گذاری خودرو را خواستار شده و گفته است:  این روزها همگان در مورد خودرو و خودروسازان سخن می‌گویند و مسائل مربوط به تولید و قیمت‌گذاری همچنان خبرساز است، این در حالی است که ناگفته پیداست این صنعت در آستانه بحران قرار گرفته است.

وی گفته بود: در دو ماه قبل، هنوز ابعاد کار به وضوح مشخص نیست، وقتی شورای رقابت از خودرو ساز می پرسد چرا قیمت فلان خودرو بالاست او لیست بلند و بالایی از قیمت قطعاتی را نشان می دهد که گران شده است. اگر شما لیست او را بپذیرید کار بیشتری باقی نمی ماند، یعنی قیمت خودرو همان است.

شنبه ۷ اردیبهشت   ۱۱:۴۴

منبع:عصرخودرو
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ