بایدن با اردوغان دیدار خواهدکرد

کاخ سفید در بیانیه‌ای از تصمیم جو بایدن برای دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در حاشیه اجلاس سران ناتو خبر داد.

بایدن با اردوغان دیدار خواهدکرد

به گزارش ممتاز نیوز، کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده روز سه شنبه در حاشیه اجلاس ناتو با رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای خود دیدار خواهد کرد.

همزمان، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفت که آماده همکاری با اردوغان در تقویت دفاع و بازدارندگی در منطقه یورو آتلانتیک است.

وی افزود: از تعهد اردوغان برای انتقال پروتکل الحاق سوئد به ناتو به پارلمان برای تصویب سریع استقبال می‌کنم.

نخست وزیر سوئد نیز در جریان نشست سه‌جانبه با ترکیه و ناتو اعلام کرد که از روند عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا از جمله به روز رسانی اتحادیه گمرکی و آزادسازی روادید حمایت خواهد کرد.

وی افزود: تعهد ما به آنچه با ترکیه بر سر آن توافق کردیم بلندمدت است، نه فقط برای پیوستن به ناتو.

نخست‌وزیر سوئد تصریح کرد: ما متعهد هستیم به تمام جنبه‌های توافقی که سال گذشته با ترکیه در مادرید منعقد شد، عمل کنیم.

از سوی دیگر، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو پس از نشست سه‌جانبه با رئیس جمهور ترکیه و نخست‌وزیر سوئد اعلام کرد که رجب طیب اردوغان موافقت کرده که درخواست سوئد برای پیوستن به ناتو، در پارلمان ترکیه به رأی گذاشته شود.

«رجب طیب اردوغان»، «اولف کریسترسن» و «ینس استولتبنرگ» به ترتیب رئیس جمهور ترکیه، نخست وزیر سوئد و دبیرکل ناتو عصر دوشنبه در حاشیه اجلاس ناتو در لیتوانی، نشست سه‌جانبه برگزار کردند.

رئیس‌جمهور ترکیه ساعاتی پیش گفت که شرط نهایی آنکارا برای موافقت با عضویت سوئد در ناتو، این است که با درخواست عضویت ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا موافقت شود.

انتهای پیام/


جهان

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.