بایدها و نبایدهای استفاده از داروی «آکوتان»

به گزارش تفسیری ممتازنیوز به نقل از خبر گزاری ایسنا در تاریخ دوشنبه ۱۵آبان۹۱،

D1733667T14275352(web).jpg

یک متخصص پوست و مو با بیان اینکه تجویز داروهای آکوتان برای همه بیمارانی که به آکنه‌ مبتلا می باشند صحیح نمی باشد، افزود: تنها در موارد شدیدی که پوست فرد به درمان‌های موضعی پاسخ نداده و در مقابل درمان مقاوم است از داروی آکوتان استفاده می‌شود.

دکتر یزدان‌بخش نجفیان در گفت‌وگو با خبرنگار «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه در بسیاری از مواقع آکنه با صابون و داروی ضدعفونی قابل درمان است، افزود: داروی آکوتان از گروه ویتامین‌های A بوده و هیچ‌گاه نمی‌توان گفت که این دارو برای بدن غیرطبیعی و خطرناک است اما از آنجایی که اثر این دارو از قرص‌های ویتامین A بیشتر است، ممکن است عوارضی را نیز در پی داشته باشد.

به گفته وی، شایع‌ترین عارضه داروی آکوتان، خشکی پوست است که به سبب کاهش چربی پوست بر اثر عدم فعالیت غدد چربی پوست به وجود می‌آید.

این متخصص پوست و مو ادامه داد: این دارو همچنین از تقسیم سلولی جلوگیری نموده و مجراهای پوستی را باز می‌کند به همین سبب خروج چربی از پوست راحت شده و میکروب‌ها رشد نمی‌کنند.

نجفیان با بیان اینکه مهم‌ترین عارضه داروی آکوتان، استفاده در دوران بارداری است، اظهار نمود: استفاده از این داروها در دوران بارداری سبب سقط جنین یا نقص عضو در کودک می‌شود. بنابراین کسی که می‌خواهد از این دارو استفاده کند باید اطمینان حاصل کند که حامله نباشد همچنین اگر کسی قصد بارداری دارد باید حداقل یک ماه پیش از بارداری استفاده از این داروها را قطع کند.

به گفته وی، یکی از عارضه‌های احتمالی استفاده از این داروها که بسیار نادر است، کاهش گلبول‌های سفید و پلاکت است که بسیار ملاحظه نمی‌شود.

وی ادامه داد: همچنین از عوارض احتمالی دیگر بالا رفتن چربی‌های خون، تری گلیسیرید و کلسترول است. همچنین اگر بیماری کبد چرب یا نارسایی کبدی داشته باشد باید از داروهای ضد چربی استفاده و یا آکوتان را قطع کند.

این متخصص پوست و مو با بیان اینکه افسردگی نیز یکی دیگر از نادرترین عوارض استفاده از آکوتان است که هنوز تایید نشده افزود: بهتر است برای احتیاط بیشتر برای کسانی که افسردگی دارند، این دارو تجویز نشود.

وی در پایان با بیان اینکه اشخاص نباید خودسرانه از آکوتان استفاده نمایند، افزود: اگر استفاده از آکوتان لازم باشد، بهترین دارو برای درمان است و نباید از استفاده آن ترس و واهمه داشت.

انتهای پیام


ایسنا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ