باید انتفاضه ای در حوزه مجازی اتفاق بیفتد

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی اخوان بهابادی در نخستین گردهمایی مجمع فعالان فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی با تاکید بر اتکا به توان داخلی و تولید محتوای دیجیتالی به عنوان تنها گزینه فعلی برای مقابله با جنگ نرم دشمنان خاطر نشان کرد: درطول تاریخ همیشه حاکمان به دنبال کشورگشایی با هدف منافع اقتصادی و تسلط فرهنگی مذهبی بوده اند که در دهه های اخیر به دلیل پیشرفت تکنولوژی اطلاعات این اهداف و کشورگشایی ها در فضای مجازی اتفاق می افتد.

وی با بیان اینکه هم اکنون جنگ نرم جایگزین حمله نظامی شده است، ادامه داد: اما اهداف قدرت ها همچنان در راستای منافع اقتصادی و تسلط فرهنگی مذهبی است که از این منظر در داخل کشور باید حرکاتی انجام شود تا به جایی نرسیم که ایران اشغالی مانند فلسطین اشغالی را شاهد باشیم.
 

وی گفت: در این زمینه نیازمند انتفاضه ای هستیم که بدون مجاهدت و مبارزه در این میدان جنگ نمی تواند میسر شود.
 

قائم مقام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در کشور ما در سال گذشته اپراتورهای مخابراتی حدود ۲۰ میلیارد دلار درآمد داشته اند، گفت: این درآمد تنها برای یکی از سرویس های حوزه فناوری اطلاعات است همچنین در سال گذشته بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان سخت افزار در این حوزه وارد کشور شده است که این اعداد و ارقام نشان می دهد می توان سرمایه گذاری درازمدتی در این حوزه با ارائه خدمات بومی و داخلی داشت.
 

رئیس مرکز تحقیقات مخابرات ایران با انتقاد از اقدامات دولت در راستای ایجاد دیتا سنترهای داخلی و کمک نگرفتن از بخش خصوصی در این زمینه گفت: برای حرکت جهادی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات باید از توان بخش خصوصی و متخصصان داخلی نیز استفاده کرد. در این راستا یکی از اقداماتی که باید صورت گیرد ایجاد قانون کپی رایت در تمامی فعالیت های این حوزه است تا از این طرح نرم افزارهای کپی شده مورد استفاده کشور قرار نگیرد.
 

اخوان اضافه کرد: استفاده از قانون حداکثر توان داخلی در حوزه فضای مجازی از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه شود. در غیر این صورت نمی توان در این فضا فعالیت بومی شکل گیرد.


MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *