بحران افزایش مصرف آب در آستانه تابستان

 آذرجزایری : درحالی خبر می رسد که حجم خروجی آب از سدهای کشور بیش از ۵ میلیارد متر مکعب نسبت به مدت مشابه سال آبی سال گذشته افزایش نشان می دهد که هنوز تابستان فرا نرسیده و طی این مدت نیز بالا رفتن دما همانند گرمای بهار سال گذشته تجربه نشده است.

دراین بین اگرچه عطارزاده معاون وزیر نیرو در امور آب در گفت وگو با خبرآنلاین به افزایش بارندگی در کشور نسبت به سال گذشته تاکید می کند اما همچنان از اظهارات وی نگرانی از بابت افزایش مصرف آب و عدم تامین نیاز کشور احساس می شود.

به گفته او، درست است که امسال ایران خشکسالی را پشت سر گذاشته اما این امر بدین معنی نیست که مردم صرفه جویی را فراموش کنند.
از سویی دیگر آمارها نشان می دهد حجم کل مصرف آب در شهر تهران از ابتدای سال جاری تاکنون به ۱۳۶ میلیون و ۳۶۲ هزار مترمکعب رسیده در حالیکه این میزان در دوره مشابه سال گذشته ۱۳۲ میلیون و ۸۵ هزار مترمکعب گزارش شده بود.
درعین حال، میزان بارش های کشور از ابتدای مهرماه ۹۰ تاکنون به ۱۸۳ میلیمتر رسیده که این میزان در مقایسه با دوره مشابه سال آبی گذشته پنج درصد افزایش یافته است.
همچنین حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون در مقایسه با دوره مشابه سال آبی گذشته بیش از سه درصد کاهش یافته است.
حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور در دوره مورد بررسی سال آبی جاری با کاهش ۲/۳ درصدی در مقایسه با زمان مشابه سال آبی گذشته به ۲۴ میلیارد و ۵۲۰ میلیون مترمکعب رسیده است. این میزان در زمان مشابه پارسال ۲۵ میلیارد و ۳۳۰ میلیون مترمکعب گزارش شده بود.
براساس این گزارش، حجم آب ورودی به سدهای کشور در پایان هفته گذشته ۲۵ میلیارد و ۸۸۰ میلیون مترمکعب به ثبت رسید که در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته نزدیک به دو میلیارد و ۹۵۰ میلیون مترمکعب افزایش نشان می دهد.
این میزان در زمان مشابه سال آبی گذشته ۲۲ میلیارد و ۹۳۰ میلیون مترمکعب گزارش شده بود.
بر اساس این گزارش، حجم آب ورودی به سدهای کشور در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته، ۹/۱۲ درصد افزایش یافته است.
حجم آب خروجی از سدهای کشور نیز از ابتدای مهرماه ۹۰ تا پایان هفته گذشته ۲۰ میلیارد و ۱۱۰ میلیون مترمکعب گزارش شد که میزان آب خروجی در زمان مشابه پارسال ۱۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب بوده است.
 

/۲۲۱۳۱

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *