بحران اقتصادی چین جدی شد

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روزنامۀ اقتصادی لزاکو، وزارت تجارت چین اعلام کرده است که سرمایه گذاری مستقیم خارجی در چین در ماه جولای به میزان ۸٫۷% کاهش یافته است. شرکتهای خارجی در این ماه تنها ۷٫۵۸ میلیارد دلار در این کشور سرمایه گذاری کرده اند. در ماه ژوئن نیز به رغم افزایش ناچیز سرمایه گذاری اروپایی ها، چین در مقیاس سالیانه شاهد کاهش ۶٫۹ درصدی در میزان سرمایه گذاریهای مستقیم خارجی بوده و به رقم ۱۲ میلیارد دلار رسید. گفته می شود در هفت ماه اول سال جاری سرمایه گذاری مستقیم خارجی با کاهش ۳٫۶ درصدی به رقم ۶۶٫۶۷ میلیارد دلار رسید.
بحران اقتصادی و متعاقباً کاهش رشد اقتصادی و عدم اطمینان سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری و در نهایت نبود راه حلی مطمئن برای خروج از بحران بدهی های اروپا از عمده ترین دلایل کاهش سرمایه گذاری در چین اعلام شده است.
چین، اولین کشور صادرکنندۀ جهان به دلیل بحران یورو شاهد خسارات قابل توجهی بوده است. اروپا، یکی از مهمترین مشتریان محصولات چینی است. گفتنی است تولید ناخالص داخلی چین در سه ماهۀ دوم سال جاری ۷٫۶% بود که این رقم از آغاز بحران اقتصادی در سال ۲۰۰۸- ۲۰۰۹ رقم بسیار پایینی است.
زینگ زینلی، معاون مرکز تبادل اقتصاد بین الملل می گوید: چین باید سیاست حمایتی خود از بخش های مختلف اقتصادی را در سه ماه آینده آغاز کند. البته چین طی ماههای اخیر تلاش زیادی برای حمایت بیشتر از سرمایه گذاری صورت داده است؛ از جمله کاهش نرخ بهرۀ بانک مرکزی و همچنین اختصاص ۱۵۳ میلیارد یورو از سرمایۀ بانک مرکزی جهت وام و تسریع پروژه های زیرساختی از جملۀ آنهاست.

۳۱۲۶۳

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *