برخورد با متخلفان بازار اجاره بها/ایجاد تسهیلات برای انبوه سازان

خبرگزای آریا- نیکزاد گفت: طرح بلوک بندی خرید و فروش مسکن که در اختیار مردم قرار گرفته است بیشتر جنبه راهنمایی و ارشادی دارد اما در بخش اجاره بها آن بحث ۱۳ الی ۱۵ درصدی مصوب شده و تعزیرات هم با متخلفان برخورد می کند و تا حدود قابل توجهی هم مردم رعایت کرده اند. حدود ۲۶۰ پرونده نیز هفته گذشته توسط تعزیرات جمع بندی و با متخلفان برخورد خواهد شد
به گزارش خبرگزاری آریا، علی نیکزاد گفت: واقعیت این است که باید مسکن تولید کنیم، تسهیلات بدهیم، مردم را صاحب خانه کنیم اما در برخی جاها که خانه ها را می خرند، احتکار می کنند و قیمتها را می خواهند بالا ببرند، دولت در کنار تلاش  شبانه روزی باید از ابزار قانونی هم استفاده کند و اگر لازم باشد مالیات بر خانه های خالی ببندد.
وزیر راه و شهرسازی درباره اقدامات دولت برای کنترل اجاره بها و خرید و فروش مسکن اظهار داشت: چند سیاست همواره سرلوحه کار ما در حوزه مسکن قرار دارد که افزایش افتتاح مسکن مهر و ایجاد توازن در عرضه و تقاضا است تا بخشی از مشکلات موجود در بخش مسکن کاهش یابد.

ایجاد تسهیلات برای انبوه سازان
نیکزاد در ادامه گفت: همچنین تسهیلاتی را در اختیار انبوه سازان قرار داده ایم که بتوانند بدون این که ۵ نفر به ما متقاضی معرفی کرده باشند، مسکن بسازند کار خوبی است که می توانند زمین را بخرند، بسازند از وام ما استفاده کرده و در نهایت افراد واجد شرایط را معرفی کنند. باز هم یک تسهیلاتی را در اختیار انبوه سازان قرار داده ایم که اینها ساخت و ساز کنند حتی اگر نخواستند، بفروشند اما وام آنها به صورت آزاد تسویه می شود.
وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: بعد از این اقدامات که ساخت، افتتاح، ثبت نام و تسهیلات بود، ناچاراً به سمت ابزار قانونی که بحث تعزیراتی کردن اجاره بها بود رفتیم. اما از اول اعتقاد ما بر این بود که در تهران می شود بلوک بندی را انجام داد، قیمتهای زمین را مشخص کرد و یک محدودیتی را برای این موضوعات به عمل آورد.
وی ادامه داد: طرح بلوک بندی خرید و فروش مسکن که در اختیار مردم قرار گرفته است بیشتر جنبه راهنمایی و ارشادی دارد اما در بخش اجاره بها آن بحث ۱۳ الی ۱۵ درصدی مصوب شده و تعزیرات هم با متخلفان برخورد می کند و تا حدود قابل توجهی هم مردم رعایت کرده اند. حدود ۲۶۰ پرونده نیز هفته گذشته توسط تعزیرات جمع بندی و با متخلفان برخورد خواهد شد.

یک میلیون و ششصد و ۶۶ هزار و ۳۴۲ خانه خالی در کشور
وی به آخرین آمار سرشماری نفوس و مسکن در سال ۹۰ در حوزه مسکن اشاره کرد و گفت: بر اساس این آمار یک میلیون و ششصد و ۶۶ هزار و ۳۴۲ خانه از بیست میلیون واحد مسکونی در یک کشور ۲۱ میلیون و ۸۵۰ هزار خانواری خالی بوده که از این تعداد ۳۴۶ هزار واحد مسکونی خالی متعلق به تهران است.

بستن مالیات بر خانه های خالی و محتکران حوزه مسکن
نیکزاد تاکید کرد: واقعیت این است که باید مسکن تولید کنیم، تسهیلات بدهیم، مردم را صاحب خانه کنیم اما در برخی جاها که خانه ها را می خرند، احتکار می کنند و قیمتها را می خواهند بالا ببرند، دولت در کنار تلاش  شبانه روزی باید از ابزار قانونی هم استفاده کند و اگر لازم باشد مالیات بر خانه های خالی ببندد. لازم باشد برای افرادی که بیش از دو بار در طول سال اقدام به خرید و فروش مسکن می کنند و در واقع شغل آنها این است، مالیات قابل توجه در نظر بگیرد.
وی افزود: زیرا زمانی کسی در طول سال بیش از دو بار خرید و فروش می کند باید مالیات آن را نیز پرداخت کند. در دنیا هم اینچنین است که اگر کسی بخواهد از طریق خرید و فروش مسکن سود ببرد به طور یقین باید مالیات قابل توجهی هم پرداخت کند.
وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: اما استفاده از ابزار قانونی هم جز اختیارات ماست و با مجلس هم مذاکراتی داشتیم و پیشنهادات خوبی در باب مالیات حوزه مسکن ارائه داده ایم که امیدواریم مجلس هم تصویب کند.
وی در ادامه ضمن تشکر از مردم برای همکاری با دولت در حوزه مسکن اظهار داشت: الان بازار مسکن در کنار این ساخت و سازی که به شدت و با قوت در حال انجام است، شرایط خوبی را دارد.
نیکزاد در پایان از اصحاب رسانه درخواست کرد؛ اگر مقدور باشد از پروژه های مسکن مهر در پرند، پردیس، هشتگرد، اندیشه در استان تهران و سایر شهرها بازدید کنند تا از نزدیک شاهد کار جهادی در این حوزه باشند.


خبرگزاری آریا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *