برخورد ستاد مبارزه با قاچاق با واردکنندگان متخلف

کمیته ویژه ارزی به دنبال برخورد با اخلالگران و سواستفاده کنندگان از ارز مرجع است.

فداحسین مالکی – رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز – اظهار کرد: برنامه‌ها و رویه‌های نادرست در تخصیص، واگذاری و فروش ارز در سال های اخیر و ادامه آن در سال جاری، زمینه ساز مشکلات ارزی کشور شده است.
وی با تاکید بر این که ورود بی رویه خودروها و کالاهای لوکس و غیر ضرور با ارز مرجع یکی از عوامل اصلی ایجاد مشکلات ارزی در کشور است، اظهار کرد: فروش ارز در بازار آزاد درسال های قبل و ورود بی‌رویه خودروها و کالاهای لوکس و غیرضروری در سال ۱۳۹۰ و سال جاری با ارز دولتی، شرایط سختی را برای اقتصاد کشور و تولید داخلی به وجود آورده است.
مالکی افزود: در حالی که برخی از واحدهای تولیدی کشور در سال تولید ملی، به دلیل عدم تأمین ارز کافی برای ورود مواد اولیه با مشکل مواجه شدند، حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ دستگاه خودرو خارجی به ارزش میلیونها دلار با ارز دولتی وارد و میلیاردها تومان سود باد آورده نصیب تعدادی شرکت‌ها و افراد خاص شده است.
وی با تشریح برنامه‌های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای مقابله با مبادلات غیرقانونی ارز و برخورد با شرکتها و اشخاصی که ارز دولتی دریافت کرده اما کالا وارد نکرده‌اند یا کالاها را به نرخ ارز آزاد به فروش رسانده‌اند، گفت: کمیته ویژه ارز با حضور دستگاه‌های مسوول در ستاد تشکیل شده تا موضوعات مقابله با معاملات غیرقانونی ارز، ساماندهی صرافی‌های غیرمجاز، شناسایی و برخورد با شرکتها و اشخاصی که پس از دریافت ارز اقدام به فروش آن در بازار آزاد کرده‌اند یا کالاها را به نرخ آزاد به فروش رسانده‌اند، در دستور کار این کمیته قرار گرفته است.
رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: برابر تصمیمات اتخاذ شده، بانک مرکزی موظف شد اطلاعات کامل دریافت کنندگان ارز دولتی و مرجع را در اختیار کمیته ویژه ارز قرار دهد و همچنین سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان موظف شد با ورود به این حوزه پایه کارشناسی قیمت و توزیع کالاها را بر اساس نرخ ارز مرجع مشخص و روند عرضه کالا در شبکه رسمی و انجام تعهدات واردکنندگان را کنترل و نظارت کرده و با تخلفات برخورد کند.
مالکی ادامه داد: البته دستگاه‌های امنیتی کشور پیگیری موثری برای شناسایی و برخورد با عوامل سودجو و اخلالگران این عرصه داشته‌اند.
او همچنین خواستار اقدام جدی و موثر سازمان تعزیرات حکومتی در برخورد قاطع با متخلفان در این عرصه شد.


پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد آنلاین
بازنشر: ممتازنیوز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ