بررسی مشکل دریاچه ارومیه در مجلس/ آبرسانی از دریای خزر عملی نیست

نجف نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: متأسفانه هنوز در مجلس نهم موضوع نجات دریاچه ارومیه مطرح نشده است، البته فراکسیون محیط زیست یک جلسه داشته است که در آن درباره دریاچه ارومیه موضوعی مطرح نشد.

عضو فراکسوین محیط زیست مجلس افزود: بر اساس اعلام مسئولان استان آذربایجان غربی حجم آب دریاچه ارومیه در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه موضوع دریاچه ارومیه حائز اهمیت است، اظهار داشت: با توجه به اهمیتی که دریاچه ارومیه دارد موضوع نجات این دریاچه از بحران در دستور کار فراکسیون محیط زیست قرار دارد لذا سعی می شود در هفته آینده این موضوع مورد بحث قرار گیرد.

عضو فراکسیون محیط زیست در مجلس نهم با اشاره به طرح موضوع آبرسانی از دریای خزر به دریاچه ارومیه گفت: این موضوع عملی نیست.

نجف نژاد همچنین با اشاره به مخاطرات خشک شدن دریاچه ارومیه  تصریح کرد: اگر روزی دریاچه خشک شود، بادهای نمکی و حرکت شن ‌و ماسه زندگی مردم را دچار مشکلات بسیاری می‌ کند، به طوریکه طوفان‌های نمکی باعث آسیب رسیدن به مزارع و بروز مشکلات تنفسی خواهد شد.

وی با اشاره به وضعیت کنونی دریاچه ارومیه گفت: تراز آب دریاچه تاکنون ۱۲۷۱٫۱۲ متر، وسعت آن ۳۵۷۰٫۶۵ کیلومتر مربع و حجم آن نیز ۱۳٫۴۳ میلیارد متر مکعب است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۱/. درصد سطح آب، ۱۱۶٫۱۴ کیلومتر وسعت دریاچه و ۱٫۰۵ درصد حجم آب کاهش یافته است.


MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *