برنامه خدمات سلامت زنان در دوران یائسگی تدوین و اجرایی شد

به گزارش خبرگزاری آنا، دکتر محمد اسماعیل مطلق با توجه اینکه یک سوم جمعیت کشور را میانسالان تشکیل می‌دهند، گفت: چهره سلامت و بیماری در گروه میانسالان متفاوت با سایر گروه‌های سنی است.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، با اشاره به این که زنان و مردان میانسال مباحث مشترکی در امر سلامت دارند، افزود: زنان به دلیل شرایط طبیعی و فیزیولوژیک در میانسالی با مشکلات ویژه‌ای روبرو هستند که خود یکی از علت‌های مهم در مرگ و میر و ناتوانی زنان محسوب می‌شود.

وی یکی از مشکلات زنان در میانسالی را دوره گذار یائسگی یا سال‌های پایانی باروری بیان کرد و گفت: این دوره به سبب کاهش هورمون استروژن در زنان ایجاد می‌شود که به دنبال خود منجر به بروز مشکلات متعددی مثل  روانی-اجتماعی، قلبی-عروقی، عضلانی-اسکلتی، ادراری-تناسلی و اعصاب می‌شود.

دکتر مطلق همچنین در ادامه زنان را محور سلامت خانواده عنوان کرد و افزود: زنان علاوه بر مدیریت سلامت اعضای خانواده، الگوی اصلی آموزش و ترویج شیوه سالم زندگی به نسل بعدی خود نیز هستند.

وی با اشاره به این که زنان در همه گروه‌های سنی، جمعیت بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند و عمر متوسط و امید به زندگی آنها بیشتر از مردان است، افزود: متاسفانه بار معلولیت و ناتوانی زنان بالاتر و کیفیت زندگی آنها پایین است که با بیماری‌های مزمن ناتوان کننده قابل پیش گیری بیشتری مواجه می‌شوند.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس همچنین، از اجرای برنامه خدمات سلامت بانوان ایران برای دوران یائسگی در راستای اجرای طرح تحول نظام سلامت خبر داد و افزود: برنامه خدمات سلامت زنان در دوران یائسگی با همکاری اداره سلامت میانسالان دفتر سلامت جمعیت و خانواده و اعضای کمیته علمی سلامت میانسالان و مشاورین اجرایی تدوین شده است.

دکتر مطلق با توجه به اینکه برنامه خدمات سلامت زنان در دوران یائسگی، به منظور ارتقای شیوه زندگی، کنترل عوامل خطر و پیشگیری از بیماری‌ها و ناتوانی‌ها در زنان طراحی شده است، گفت: از آنجا که این برنامه تاکنون در ۲۶ شهرستان به طور موفق اجرا شده است، لازم است همه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در جهت برنامه ریزی سریع و همه جانبه این برنامه اقدام کرده تا در سایر شهرهای کشور اجرایی شود.

وی در ادامه، اجرای برنامه خدمات سلامت در دوران یائسگی را در گروه سنی ۴۵ تا ۵۹ سال و شامل سه بخش شیوه زندگی سالم، سلامت باروری و سلامت عمومی عنوان کرد.

دکتر مطلق در تشریح برنامه خدمات سلامت در دوران یائسگی گفت: در بخش شیوه زندگی سالم، وضعیت وزن، چاقی شکمی، تغذیه، انجام فعالیت بدنی و استعمال دخانیات مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی گفت: در بخش سلامت باروری، زنان به لحاظ عوارض یائسگی، مورد معاینه پستان، معاینه ژنیکولوژی، عفونت‌های آمیزشی و عوامل خطر سرطان‌های شایع مورد بررسی قرار می‌گیرند.

به گفته مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس، در بخش «سلامت عمومی» برنامه خدمات سلامت در دوران یائسگی نیز سوابق بیماری‌های اولویت دار، داروهای مصرفی، انجام آزمایشات قند ناشتا، کلسترول، تری گلیسرید و فشار خون مورد بررسی قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/

خبرگزاری آنا – پزشکی
باز نشر: سایت خبری تحلیلی ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *