برنامه غربالگری سندروم داون برای همه زنان باردار روی میز مسئولان وزارت بهداشت

۲۵اردیبهشت،
ممتاز نیوز : نایب رئیس انجمن ژنتیک پزشکی ایران با اعلام پیشنهاد غربالگری سندروم داون برای تمام زنان باردار از افزایش آزمایش‌های ژنتیک فاکتورهای خونی برای تشخیص تالاسمی از ۲ فاکتور به ۴ فاکتور خبر داد.

سیروس زینعلی در گفت‌وگو با فارس، در مورد آخرین اقدامات تشخیص غربالگری ژنتیک در کشور اظهار داشت: وزارت بهداشت با جلساتی که با انجمن متخصصان خون کودکان برگزار کرد به این نتیجه رسید که فاکتورهای تشخیص تالاسمی را در زوجین پیش از ازدواج از ۲ فاکتور MCV و MCH به ۴ فاکتور افزایش دهد تا در صورت اشکال در هر ۴ فاکتور، زوجین برای آزمایش‌های ژنتیکی ارجاع داده شوند و بار سنگین مالی آزمایشها بیهوده به مردم تحمیل نشود.

رئیس شبکه پزشکی مولکولی کشور اجرای پایلوت غربالگری بیماری هموفیلی را یکی دیگر از کارهای مهم برشمرد و افزود: این طرح در چند سال قبل برای خانواده‌هایی که یک فرزند مبتلا به هموفیلی دارند در استان اصفهان اجرا شده تا از تولد فرزند دوم مبتلا به هموفیلی یا انتقال آن به نسلهای بعدی جلوگیری شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین قرار است برای همه مادران باردار غربالگری سندروم داون در سه ماهه اول بارداری انجام شود.

نایب رئیس انجمن ژنتیک پزشکی ادامه داد: در مرحله اول سونوگرافی و آزمایش خون از مادران گرفته می‌شود و اشخاصی که جنین آنها مشکوک به سندروم داون تشخیص داده شود برای آزمایش‌های ژنتیکی ارجاع داده می‌شوند تا از تولد فرزند مبتلا جلوگیری شود.

به گفته این متخصص ژنتیک اگر چه غربالگری سندروم داون بیش از ۲۰ سال است که در دنیا اجرا می‌شود اما این طرح توسط کمیته زنان وزارت بهداشت پیشنهاد شده و قرار است برنامه‌ای برای آن تدوین شود تا به صورت نظام‌مند در آید که برنامه‌ریزی و مدیریت نظام بهداشت را می‌طلبد.

زینعلی تصریح کرد: معمولاً از هر هزار تولد، یک کودک مبتلا به سندروم داون است که این تعداد در بارداری‌های بالای ۳۵ سال افزایش می‌یابد و غربالگری همه مادران باردار لازم است.

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.