برنامه کویت برای بسته شدن تنگه هرمز: انبار کالاهای اساسی در ساحل دریای عمان

کویت قصد دارد برای مقابله با بسته شدن احتمالی تنگه هرمز، انبارهای کالا در مناطق قبل از این تنگه، اجاره کند.

روزنامه کویتی الرای می نویسد: در حالی که امارات هفته گذشته نخستین محموله نفتی خود را بدون نیاز به تنگه هرمز، صادر کرد. منابع آگاه در کویت گفتند کمیته عالی وضعیت فوق العاده در این کشور به ریاست وزیر بازرگانی و صنایع نشستی را برگزار کرد.

 

موضوع این جلسه چگونگی تامین کالاهای اساسی در صورت بستن شدن تنگه هرمز بود. اینگه چگونه می توان به واردات کالا بدون نیاز به عبور از تنگه هرمز، اقدام کرد. هم اکنون کویت تمامی کالاهای مورد نیاز خود را از طریق خلیج فارس، وارد می کند.منابع آگاه اضافه کردند ذخایر کویت از کالاهای اساسی تاکنون تغییری نکرده اند و در کوتاه مدت یا بلند مدت نیازی به استفاده از آنها نیست.

 

از جمله موضوعات مورد توافق در این نشست تامین انبارهایی برای ذخیره کردن کالاهای اساسی در مناطق قبل از تنگه هرمز (در ساحل دریای عمان) بود. مکان ایجاد این انبارها نیز تعیین شده است. این انبارها قبل از تنگه هرمز خواهند بود و توسط کویت اجاره خواهند شد. 

قرار است این پیشنهادها به هیئت وزیران کویت ، ارائه شود.

 

منابع دیگری هم گفته اند دولت کویت از هم اکنون رایزنی ها و هماهنگی های خود را با شرکت های بخش خصوصی در زمینه تامین کالاهای اساسی و انتقال کالاها از انبارها در کشورهای دیگر به سمت کویت در صورت بسته شدن تنگه هرمز انجام می دهد.

 

این منابع در پاسخ به این سئوال که آیا طرح وضعیت فوق العاده باعث افزایش قیمت کالاهای اساسی در کویت خواهد شد یا خیر گفته اند که پیش بینی می شود در این وضعیت، قیمت کالاها به میزان ملموسی، افزایش یابد .

 

کمیته شرایط فوق العاده با وجود همین وضعیت، به برگزاری منظم نشست های خود ادامه می دهد.

 

قبل از این منابع کویتی اعلام کرده بودند این کشور برای مقابله با بسته شدن احتمالی تنگه هرمز و جلوگیری از صادرات نفت کویت، در حال افزایش انبارهای نفت خام خود در کره جنوبی و شرق آسیاست تا در شرایط بحرانی بخشی از صاردات نفت کویت از این انبارها انجام شود.

 

/۲۷۲۲۰

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ