بزرگترین معدن طلای کشور همچنان در انتظار بهره برداری/نگرانی در مورد نشت آلاینده ها ادامه دارد

عصرایران ؛ تکاب ، امیرخالق نژاد – در حالی که به گفته مسوولان عملیات اجرایی احداث کارخانه استحصال طلای زره شوران به عنوان دومین کارخانه طلای آذربایجانغربی از پنجاه درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است که احداث آن از فروردین ماه سال ۱۳۸۹ آغاز شده وقرار بود در مدت دوسال به بهره برداری برسد اما در حال حاضر راه اندازی آن با یک سال تاخیربه پایان امسال موکول شده است .

استاندار آذربایجانغربی در جریان بازدید از طرح طلای زره شوران تکاب در جنوب این استان در مورد زمان راه اندازی این کارخانه گفت: پروژه استحصال طلای زره شوران تکاب از طرح های مهر ماندگار است که باید تا پایان دولت دهم به اتمام برسد .

وی تاکید نمود: این کارخانه نیز می بایست با تلاش و همت مسوولین منطقه و استان تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد.

معدن طلای زره شوران تکاب دارای ذخیره قطعی ۴ میلیون تن “کانسنگ طلا با عیار۵و۸۱ صدم پی پی ام ” (گرم در تن) است که با بهره برداری از کارخانه استحصال طلا در آن سالانه ۳ تن طلا، ۱و۲۶ صدم تن نقره و ۸۰۰ تن جیوه تولید و فرآوری خواهد شد. 

ذخیره احتمالی معدن طلای زره شوران تکاب ۷ میلیون تن “کانسنگ طلای با عیار ۴ پی پی ام برآورده شده که در مجموع ذخیره این معدن ۱۱ میلیون تن است و سالانه ۳ تن شمش طلا در کارخانه استحصال و فرآوری طلای این معدن قابل استحصال است. 

میزان طلای خالص قابل استحصال معدن طلای زره شوران تکاب ۵۰ تن برآورده شده است. 

کارخانه استحصال و فرآوری طلای زره شوران تکاب در ۴۰ کیلومتری این شهرستان و ۱۵ کیلومتری مجموعه باستانی تخت سلیمان با ۳۸۴ میلیارد ریال و ۱۴میلیون یورو اعتبار احداث می شود.

معدن طلای زره شوران تکاب بعداز معدن طلای ” آق دره” دومین معدن طلای شهرستان تکاب و استان آذربایجان غربی است که هم به لحاظ عیار بالای طلا و هم به لحاظ ذخیره قابل توجه کانسنگ طلا جزو معادن بزرگ و با ارزش طلای کشور است. 

کارخانه استحصال طلای معدن “آق دره” به عنوان نخستین کارخانه طلای تکاب و دومین معدن طلای کشور هم اکنون در حال فعالیت بوده و سالانه ۲و ۲ دهم تن طلا دراین کارخانه تولید می شود.

شهرستان تکاب جزو مناطق مهم معدنی آذربایجان غربی و قطب تولید طلا در کشور محسوب می شود.

نگرانی در مورد احتمال نشت مواد سمی

از طرفی نماینده مردم میاندوآب ، شاهیندژ وتکاب در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت رعایت دقیق وبی کم وکاست مراقبت های زیست محیطی در امر استحصال طلا از معدن زره شوران تاکید کرد وگفت :در احداث کارخانه استحصال طلای زره شوران تکاب می بایست تمام استانداردهای ایمنی ونکات زیست محیطی لحاظ گردد.

مهدی عیسی زاده افزود:تمام تمهیدات لازم جهت جلوگیری از نشت آلاینده های زیست محیطی از کارخانه طلای زره شوران باید بکار گرفته شود .

وی تصریح کرد نباید به خاطر استحصال وتولید طلا از معدن زره شوران زندگی وسلامت ساکنان منطقه مورد تهدید قرا گیرد.

عیسی زاده از مسوولان طرح طلای زره شوران تکاب خواست:از هم اکنون از احتمال تخریب طبیعت ومحیط زیست منطقه ونیز آلودگی اراضی زراعی ومنابع آب روستاهای اطراف معدن طلای زره شوران تکاب به علت نشت مواد سمی کارخانه جلوگیری کرده وتمهیدات لازم را بکار گیرند .

در همین زمینه استاندار آذربایجانغربی نیز از تشکیل کمیته ای در خصوص بررسی مسائل و مشکلات زیست محیطی مردم تکاب خبردادو گفت: کمیته ای متشکل از دستگاههای اجرایی ذیربط از جمله ادارات منابع طبیعی، حفاظت از محیط زیست، آب منطقه ای، بازرسی استانداری و فرمانداری تکاب جهت ارائه طرح های کارشناسانه در خصوص رفع مشکلات مختلف زیست محیطی معادن طلا فعالیت خواهند کرد.

مسوولان استان آذربایجانغربی در حالی بر ضرورت رعایت استانداردهای زیست محیطی در کارخانه استحصال طلای زره شوران تاکید می کنند که سال گذشته مسئله نشت سیانور از سایت پایلوت این کارخانه در معدن زره شوران به یکی از مباحث مورد اختلاف مسوولان ودست اندرکاران طرح طلای زره شوران تبدیل شده بود وبرخی از مسوولان ونمایندگان منطقه از نبودنظارت کافی در زمینه رعایت نکاب بهداشتی وزیست محیطی در این کارخانه ابراز نگرانی کردند.

گفتنی است در سال ۱۳۸۳ مقادیر قابل توجهی از مواد سمی بویژه سیانور از کارخانه طلای آق دره تکاب بعنوان دومین کارخانه تولید طلای کشور در مجاورت معدن آق دره تکاب به منابع آب های جاری و رودخانه ساروق تکاب نشت نمود و موجب تلف شدن هزاران قطعه از جانداران موجود در این رودخانه شد.

میزان این آلودگی به حدی بود که موجب نگرانی ساکنین منطقه گردید.

سهم تکاب از تولید طلا

استاندار آذربایجانغربی در مورد سهم تکاب از تولید طلا در معادن این شهرستان گفت :باتوجه به راه اندازی کارخانه طلای زره شوران تکاب بخشی از درآمدهای حاصل از تولید طلا می بایست جهت توسعه وآبادانی شهرستان تکاب ودر راستای محرومیت زدایی از این شهرستان صرف شود .

وحید جلال زاده با بیان این مطلب افزود: با همکاری و همدلی میان مردم و مسئولین می توان ظرفیت ها و پتانسیل های مهم و اساسی این منطقه از جمله معادن طلا را در جهت توسعه و آبادانی این شهرستان به کار گرفت.

وی گفت: با توجه به حجم بالای ذخیره طلای کشور در این منطقه باید درصدی از تولیدات آن از جمله طلای زره شوران برای توسعه و آبادانی و رفاه حال مردم شهرستان تکاب اختصاص یابد.


عصر ایران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *