بعد از ۵۰ سال، قدرتمندترین موشک ناسا به ماه پرتاب شد

قدرتمندترین موشک ناسا ۵۰ سال پس از آپولو به سمت ماه پرتاب شد.

بعد از ۵۰ سال، قدرتمندترین موشک ناسا به ماه پرتاب شد

به گزارش ممتاز نیوز، ابرموشک بدون سرنشین سامانه پرتاب فضایی ناسا به سمت ماه پرتاب شد تا آغازگر ماموریت «آرتمیس۱» باشد.

پرتاب این ابر موشک که ۵۰ سال پس از آخرین مأموریت آپولو انجام شده، نخستین ماموریت آزمایشی بدون سرنشین پروژه «آرتمیس» است تا از سطح ایمنی ماموریت‌های فضاپیماهای سرنشین‌دار در آینده اطمینان پیدا کند.

این ماموریت میلیاردها دلاری که با پرتاب قدرتمندترین موشک ناسا آغاز شده، برای بیش از ۲۵ روز برنامه‌ریزی شده است.

هدف از ماموریت «آرتمیس‌۱» که با فرستادن یک فضاپیما یا کپسول بدون سرنشین به نام «اوریون» به مدار ماه انجام شده، اطمینان یافتن از سطح ایمنی ماموریت‌های فضاپیماهای سرنشین‌دار در آینده عنوان شده است.

در ماموریت آرتمیس۱، سپر حرارتی کپسول فضاپیما آزمایش می‌شود. این سپر حرارتی به هنگام بازگشت به اتمسفر زمین باید سرعت ۴۰ هزار کیلومتر در ساعت و دمایی معادل نیمی از دمای سطح خورشید را تحمل کند.

این موشک که از پایگاه فضایی کندی در فلوریدای آمریکا پرتاب شده است قرار بود بسیار زودتر از این به سمت ماه فرستاده شود اما نقص فنی و مشکلات آب و هوایی باعث تعویق چند باره این برنامه شد.

ناسا امیدوار است با اجرای پروژه «آرتمیس»، رویای حضور پایدار انسان در ماه و ایجاد یک پایگاه دائمی بر سطح آن را به واقعیت تبدیل کند.

ناسا تصمیم دارد پس از انجام موفقیت‌آمیز ماموریت آرتمیس۱، ماموریت آرتمیس۲ و ۳ را پیش ببرد. بر اساس برنامه ناسا، در پرتاب بعدی که در سال ۲۰۲۴ میلادی انجام خواهد شد، ۴ فضانورد به مدار ماه فرستاده می‌شوند و در ماموریت «آرتمیس۳» که برای سال ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی‌ شده است انسان‌ها در ماه فرود خواهند آمد.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *