بند نگران کننده در توافق ژنو!

گردآوری شده توسط گروه وب گردی ممتاز نیوز

«کاخ سفید، واقعیتی کلیدی دربارهٔ توافق هسته ای با ایران را نادیده گرفته که سبب امتیازات مهمی برای جمهوری اسلامی می گردد…»

روزنامه واشنگتن پست (WP) در سرمقاله خود، به متن توافقنامه ایران و ۱+۵ اعتراض کرده که این اقدام با استقبال رسانه های صهیونیستی همراه شده است.  درحالی که طبق معاهده ان پی تی، حق غنی سازی برای همه کشورها محفوظ است، واشنگتن پست، اشاره به حق غنی سازی ایران در توافق ژنو را “نگران کننده” دانسته است. جروزالم پست (jpost) با بیان اینکه، واشنگتن پست دربارهٔ متن توافق ژنو اخطار داده است، به نقل از این روزنامه می نویسد:

کاخ سفید، واقعیتی کلیدی دربارهٔ توافق هسته ای با ایران را نادیده گرفته که سبب امتیازات مهمی برای جمهوری اسلامی می گردد. متن توافقنامه موقتی که در ژنو امضاء شد، می گوید توافق نهایی شامل غنی سازی اورانیم با تعریفی از سوی طرفین و پارامترهای مورد توافق دو طرف است. به عبارت دیگر، آمریکا و متحدانش قبلا موافقت کرده اند که غنی سازی ایران ادامه می یابد و در مقابل، به خواست همیشگی آمریکا مبنی بر لزوم تعطیلی تاسیسات زیرزمینی، اشاره ای نشده است.
 این نگران کننده ترین جنبه توافق ژنو است. با توجه به این بند، ایران می تواند پس از لغو تحریم ها، بار دیگر به غنی سازی اورانیوم و تولید پلوتونیوم، بپردازد. امتیازاتی که به ایران داده می گردد باید در قبال عقب گردی بزرگ و بدون تاریخ انقضاء در زیرساخت های هسته ای این کشور باشد.


سایت ممتاز|خبر ممتاز
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ