بهانه تازه برای تغییر قیمت املاک کلنگی

۰۱م آذر ،

برخی از مشاوران املاک فعال در مناطق مختلف تهران بر این باورند که حدود چند هفته قبل تغییر یکی از مفاد طرح تفصیلی تازه سبب شد تا بار دیگر نرخ‌ها در بازار مسکن دچار افزایش شوند.

به گزارش خبرنگار بازار باشگاه خبرنگاران فعالان بازار مسکن کلنگی‌هایی که در فرعی‌هایی با گذر ۶ متر طولی واقع شده بودند برای نوسازی از مجوز ساخت آپارتمان ۳ طبقه برخوردار بودند، اما اکنون این قانون تغییر کرده و به تازگی مشخص شده است آن دسته از املاک کلنگی که در فرعی‌هایی با گذر ۶ متر قرار گرفته‌اند از مجوز ساخت آپارتمان ۴ طبقه بهره‌مند می‌شوند.
با این تفاسیر مالکان املاک کلنگی که متوجه افزایش سود سازنده‌ها در ازای اضافه شدن یک طبقه، شده‌اند قیمت‌های پیشنهادی فروش خود را افزایش داده‌اند.یکی از مشاوران املاک وضعیت فعلی بازار مسکن را با رکود توصیف کرد: این روزها نه تنها فروشنده‌ها، بلکه سازنده‌ها هم قصد فروش واحدهای خود را ندارند.
وی در ادامه افزود: مصرف‌کننده‌ها تصمیم دارند در ازای فروش واحد خود، واحدی بزرگ‌تر یا واحدی مشابه با متراژ واحد قبلی، اما با امکانات بیشتری را خریداری کنند، اما اکثر آنها با در نظر گرفتن شرایط کنونی بازار به این نتیجه رسیده‌اند که با فروش واحدشان متضرر خواهند شد زیرا ممکن است مجبور شوند واحدی بی‌کیفیت‌تر را خریداری کنند.
ارشادی همچنین تاکید کرد: همانطور که اشاره شد فقط مصرف‌کننده‌ها نیستند که تصمیم به فروش ندارند؛ چراکه اغلب سازنده‌ها هم به سبب افزایش قیمت املاک کلنگی از عرضه واحدهای آماده تحویل اجتناب می‌کنند.
این بنگاهدار مسکن تصریح کرد: طرح تفصیلی تازه کمتر از یک ماه قبل با در نظر گرفتن امتیازی که سازنده‌ها را تشویق به ساخت‌وساز کرده بود، سبب شد تا املاک کلنگی با رشد قیمت مواجه شوند زیرا صاحبان املاک کلنگی با بالا بردن نرخ‌های پیشنهادی فروش سعی دارند در برخورداری از سود بیشتر با سازنده‌ها سهیم باشند!
وی، علاوه بر شرح رکود بازار خرید و فروش واحدهای مسکونی از رکود در بازار اجاره خبر داد و اظهار کرد: اگرچه اجاره‌بها در بازار اجاره با کاهش مواجه بوده است، اما هنوز مستاجران به دنبال ارزان‌ترین‌ها می باشند، البته ارزان‌ترین‌هایی که از حداقل امکانات همچون پارکینگ و انباری برخوردار باشد.
ارشادی خاطرنشان کرد: رهن واحدی که تابستان ۳۰ میلیون تومان اعلام شده بود، حال با کاهش ۵ میلیون تومانی با رهن ۲۵ میلیون تومان به بازار عرضه شده است.
نرخ‌های پیشنهادی ستون نبض بازار در هر محله ممکن است به ضعیف‌ترین یا با کیفیت‌ترین واحد مسکونی مربوط شود که البته درجه کیفیت محله هم بر این امر تاثیر بسزایی دارد.


ارسال نظر :


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *