بهبود دورنمای تولید گندم در اروپا

۲۲خردادماه،

از راه رسیدن آب و هوای آفتابی، دورنمای محصول گندم امسال اتحادیه اروپا را بهبود داد اما نگرانی‌های شدیدی نسبت به کاهش محصول انگلیس وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) زمستان طولانی و آب و هوای بارانی در ماه مه این نگرانی را ایجاد کرد که روند رشد گندم ممکن است با تاخیر روبرو شود اما از راه رسیدن آفتاب و گرما امیدها را بالا برده است.

تحلیل‌گران اروپایی برای بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا به جز انگلیس محصول گندم خوبی را پیش‌بینی کرده‌اند.

بر اساس پیش‌بینی موسسه آلمانی اف.او لیخت، محصول گندم تابستان ۲۰۲۲ اتحادیه اروپا به ۱۲۹ میلیون تن در مقایسه با ۱۲۷ میلیون تن در سال قبل می‌رسد.

در فرانسه که بزرگ‌ترین تولیدکننده گندم اتحادیه اروپا است، گرما و آفتاب به گندم کمک کرده اما این امر پس از رطوبت و خنکی بهار، دیرهنگام بوده است.

موسسه فرانسوی آروالیس برآورد کرده که محصول گندم پنج تا ۱۵ روز عقب‌تر از زمان رشد معمولی است در حالیکه موسسه “اوفر اند دیماند اگریکول” این زمان را سه هفته ارزیابی کرده است.

طبق پیش‌بینی این موسسه، محصول گندم فرانسه از ۳۵٫۶ میلیون تن در سال قبل به حدود ۳۶ میلیون تن می‌رسد.

آفتاب پس از بهار خنک به بهبود وضعیت گندم آلمان که دومین تولیدکننده بزرگ این بلوک است نیز کمک کرده است.

بر اساس برآورد شرکت بازرگانی غله آلمانی توپفر، آلمان ۲۳٫۳۵ میلیون تن گندم در سال ۲۰۲۲ در مقایسه با ۲۲٫۳۸ میلیون تن در سال ۲۰۱۲ برداشت خواهد کرد.

اما دورنمای محصول در انگلیس که سومین تولیدکننده بزرگ است به رغم بهبود اندک طی هفته‌های قبل، همچنان ضعیف باقی مانده است.

بازرگانان میزان محصول این کشور را ۱۱ تا ۱۲ میلیون تن در مقایسه با ۱۳٫۳ میلیون تن در سال ۲۰۱۲ پیش‌بینی می‌کنند.

میزان محصول امسال لهستان که چهارمین تولیدکننده بزرگ اتحادیه اروپا است ۸٫۷ میلیون تن در مقایسه با ۸٫۶ میلیون تن در سال قبل پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش رویترز، اگرچه پوشش برف، گندم لهستان را از یخ زدگی محافظت کرد اما زمستان طولانی مانع کاشت به موقع گندم بهاره شد و در نتیجه کشاورزان لهستانی به کاشت جو و ذرت روی آوردند.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *