بهترین فرصت برای خرید مسکن در رکود پاییزیی

9-70.jpg

تقریبا همه فعالان و آشنایان با حوزه مسکن این بازار را در حال حاضر در رکود می‌دانند و از سویی خرید و فروش در رکود را یک شانس برای متقاضیان خرید عنوان می‌کنند.

به گزارش خبرنگار مسکن خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به اعتقاد کارشناسان مسکن با توجه به نوسان قیمت مسکن در چند ماه گذشته باید تاکید کرد رکود وقتی به وجود می‌آید که تقاضا نباشد و با توجه به جوان بودن جمعیت ایران، تقاضا وجود دارد اما تغییرات قیمت‌ها باعث شده بسیاری از برنامه‌ها دگرگون شود و بخش زیادی از مردم توانایی خرید مسکن را از دست بدهند.

کیوان شادمان یک کارشناس مسکن است که یکی از اصلی‌ترین دلایل به وجود آمدن رکود در بازار مسکن را افزایش یکباره قیمت ارز می‌داند و توضیح می‌دهد: با افزایش قیمت ارز، قیمت بسیاری از مصالح ساختمانی نیز افزایش یافت که همین امر سبب شد سازندگان مسکن مجبور به افزایش قیمت املاک خود شوند و به این ترتیب تعادل بازار مسکن از بین رفت.

وی می‌افزاید: با توجه به اینکه مردم در ایران، خرید مسکن را نوعی سرمایه‌گذاری سودده قلمداد می‌کنند وجود این بی‌ثباتی‌ها باعث کاهش اقبال مردم برای خرید مسکن می‌شود و در مقابل گرایش به خرید ارز و طلا افزایش می‌یابد.

** زمان رکود بهترین فرصت خرید مسکن

از طرفی باید نیم نگاهی به بازه زمانی که در آن قرار داریم، داشت. پایان شهریور و ابتدار مهر ماه همیشه فصل رکود نقل و انتقال در بازار مسکن بوده است اما چرا؟ قلی‌خسروی ـ رییس اتحادیه مشاوران املاک کشور ـ در پاسخ به این پرسش ایسنا می‌گوید: در حال حاضر با توجه به تثبیت‌شدن مردم در خانه‌هایشان با توجه به بازگشایی مدارس، بازار مسکن و جابه‌جایی‌ها در رکود است.

وی ادامه می‌دهد: از پیش از ماه مبارک رمضان مستاجران و نیز کسانی که قصد تعویض خانه‌هایشان را داشتند به این امر اقدام کردند و در حال حاضر جابه‌جایی انجام نمی‌شود.

خسروی در شرایطی به رکود فعلی بازار مسکن تاکید دارد که نمی‌توان نیاز جمعیت جوان کشور به مسکن را نادیده گرفت، جوانانی که امکان تهیه مسکن با قیمت‌های بالا را ندارند.

اما خسروی به نکته مهم دیگری اشاره می‌کند که توجه به آن می‌تواند به متقاضیان مسکن کمک کند.

وی معتقد است: در شرایط کنونی یعنی رکود بازار بهترین موقعیت برای خرید مسکن وجود دارد، بنابراین هر کس اقدام به خرید کند ضرر نخواهد کرد.

** از ۱۵ شهریور قیمت مسکن اندکی کاهش یافت

نسرین آپیور ـ عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک تهران ـ نیز به رکود موجود در بازار مسکن تهران اذعان می‌کند. وی می‌گوید: از اواخر پاییز سال گذشته که به دلایل مختلف قیمت مسکن افزایش رفت دیگر شاهد بلاتر رفتن آن بطور چشمگیر نبودیم.

وی ادامه می‌دهد: ابتدای سال جاری همه افزایش قیمت را پیش بینی می‌کردند اتفاقی که چندان نمود پیدا نکرد و قیمت‌ها در محدوده پاییز و زمستان سال پیش باقی ماند. همین امر یکی از دلایل رکود در بازار مسکن است.

آپیور نیز به پایان جابجایی‌ها پیش از بازگشایی مدارس اشاره و اظهار می‌کند: از ۱۵ شهریور بازار راکد شد و قیمت مسکن به همین دلیل اندکی پایین آمد.

وی در پیش‌بینی از وضعیت قیمت مسکن در نیمه دوم سال می گوید: با توجه به نوسانات نرخ ارز نمی توان هیچ چیز را پیش بینی کرد. نکته ای که تمامی کارشناسان امر به آن اذعان دارند.

**آمار افزایش معاملات را نشان می دهد

در حالی مسئولان اتحادیه‌های املاک از رکود در بازار مسکن از ابتدای سال ۹۱ تاکنون خبر می‌دهند که آمار اتحادیه املاک بیانگر چیز دیگری است.

در کل کشور قرار‌داد‌های ثبت‌شده از ابتدای سال ۹۰ تا ابتدای شهریورماه ۹۰، ۱۹۷ هزار و ۵۵۹ قرار‌داد بوده است در حالی که این آمار در مدت مشابه سال جاری شامل ۷۳۵ هزار و ۲۶۳ قرار‌داد ثبت‌شده می‌شود.

آمار قرار‌داد‌های ثبت‌شده در معاملات مسکن در استان تهران در تاریخ یک فروردین‌ماه ۹۰ تا ابتدای شهریورماه سال پیش ۱۲۲ هزار و ۲۵۲ قرار‌داد بوده است، در حالی که در مدت مشابه سال جاری در استان تهران نیز افزایش دیده می‌شود، به گونه‌ای که این رقم به ۱۸۹ هزار و ۸۹۱ قرار‌داد افزایش پیدا کرده است.

این افزایش در شهرستان تهران نیز دیده می‌شود. از ابتدای فروردین‌ماه سال جاری تاکنون ۱۳۰ هزار و ۱۶۵ قرار‌داد مسکن در تهران به ثبت رسیده است، در حالی که رقم تعداد کل قرار‌داد‌های ثبت‌شده در شهر تهران در پنج ماهه‌ اول سال ۹۰، ۸۶ هزار و ۵۹۴ قرار‌داد بوده است.

انتهای پیام


ایسنا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *