بهترین راه محافظت از پوست در تابستان

۲۳خردادماه۹۲ به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است
ممتاز نیوز :دانشیار گروه پوست دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد، با بیان این که در پیشگیری از تابش نور آفتاب و اشعه‌های مضر، سن مطرح است و محافظت از پوست باید از کودکی آغاز شود، اظهار کرد: بر این اساس همه اشخاص بویژه کودکان در فصل گرما از لباس‌های آستین بلند و در حد امکان کتانی و کلاه‌های لبه‌دار استفاده کنند و در رابطه با بعضی مشاغل مانند کشاورزان و یا کارگرانی که در محیط‌های باز فعالیت دارند، از کلاه‌هایی که پشت گردن را نیز می‌پوشاند استفاده شود.

 استفاده از لباس‌های رنگ روشن در تابستان
به گزارش ممتاز نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت ؛ دکتر مهناز بنی‌هاشمی با پیشنهاد نسبت به استفاده از لباس‌های رنگ روشن در تابستان، گفت: مهمترین فایده‌ای که آفتاب برای بدن انسان دارد، تأمین ویتامین D است که از اهمیت خاصی برخوردار است اما باید توجه داشت که مجاورت درازمدت آفتاب نیز اثرات مضر و عوارض زودرس فوری و دیررس تأخیری مانند پیری‌های پوست و سرطان‌های پوستی را به همراه دارد.

این متخصص پوست و مو دربارهٔ استفاده از عینک آفتابی نیز خاطرنشان کرد: حتی برای کودکان نیز باید از عینک استفاده شود تا مانع آسیب اثرات اشعه‌ ماوراءالبنفش روی چشم شویم اما پیشنهاد اکید می‌شود که از عینک‌های استاندارد استفاده شود.

 ساعت ۱۰ تا ۱۶ بیشترین میزان اشعه مضر آفتاب تشعشع می‌شود
وی با اخطار نسبت به این که ساعت ۱۰ تا ۱۶ بیشترین میزان اشعه مضر آفتاب تشعشع می‌شود، تأکید کرد: اشخاص باید تا حد ممکن زمان مجاورت با آفتاب را طی این محدوده ساعت کاهش دهند و در معرض اشعه‌های مضر خورشید قرار نگیرند.

 اشعه‌های مضر آفتاب حتی در هوای ابری هم تابیده می‌شوند
این  عضو هیأت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد همچنین یادآور شد که هر چه به ارتفاعات برویم و یا در معرض وزش باد قرار گیریم، اشعه مضر بیشتر می‌شود و باید بخاطر داشت که این اشعه‌ها حتی در هوای ابری هم تابیده می‌شوند.

 هنگام استفاده از استخر و در صورت تعریق بسیار هر یکساعت تجدید شود
دکتر بنی‌هاشمی با پیشنهاد نسبت به استفاده از کرم‌های ضدآفتاب حتی برای کودکان برای جلوگیری از سوختگی، تصریح کرد: در ارتفاعات، هنگام استفاده از استخر و در صورت تعریق بسیار، باید کرم ضد آفتاب هر یکساعت تجدید شود تا اثربخش و محافظت‌کننده باشد و با این حال از مجاورت بسیار آفتاب هم اجتناب کنند.

 برای کودکان از عطر در محیط‌های باز استفاده نشود
وی افزود: استفاده از بعضی عطرها و داروهای خوراکی و قرار گرفتن در معرض آفتاب سبب یکسری واکنش‌ها می‌شود و به همین سبب پیشنهاد اکید می‌شود که برای کودکان از عطر در محیط‌های باز استفاده نشود.

این متخصص پوست و مو با بیان این که اشخاصی که پوست حساس و یا بیماری خاصی دارند، بهتر است با تجویز پزشک از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنند، گفت: در مجموع دو نوع کرم ضدآفتاب داریم که یکی شیمیایی(اشعه آفتاب را جذب می‌کند) و دیگری فیزیکی (نورآفتاب را انعکاس می‌دهند) است و این نوع کرم ببشتر پیشنهاد می‌شود.

 کرم‌های ضدآفتاب ایرانی از کیفیت مطلوبی برخودار می باشند
به گفته وی، تمام کرم‌های ضدآفتاب ایرانی رایج در بازار از استاندارد و کیفیت مطلوبی برخودار می باشند و همه اشخاص که بیماری خاصی ندارند می‌توانند از آنها استفاده کنند اما باید بخاطر داشت که این کرم‌ها هم ممکن است بعضی را با واکنش‌های آلرژیک مواجه کنند که در آن صورت باید به پزشک مراجعه شود.

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *