بهمنی: نرخ مرجع دلار حتما از ۱۲۲۶ تومان فعلی تغییر می کند/ رونمایی رییس کل بانک مرکزی اززمان نرخ جدید ارز مرجع

« روز خبرنگار » بهانه ای شده بود تا محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی در یک ضیافت افطاری با خبرنگاران دیدار کند.

بهمنی به محض ورود به سالن برگزاری مراسم با تمامی خبرنگاران خوش و بش کرد و سپس در گوشه ای از سالن در جمع همکاران خود در بانک مرکزی نشست. 

او که در زمان سخنرانی خود به یک خوش آمد گویی کوتاه بسنده کرد و مورد تشویق افراد حاضر قرار گرفته بود پس از صرف افطار در جمع خبرنگاران حاضر شد و در رابطه با ارز تک نرخی طی روز های آینده توضیح داد: « ما تابع تصمیمات اکثریت هستیم و تصمیمات  ما در شورای مربوطه و جلسات با اکثریت رای اتخاذ می شود و تکلیف نرخ ارز حداکثر تا ۱۰ روز مشخص خواهد شد. » 

محمود بهمنی در ادامه توضیحات خود درباره ارز تک نرخی به این نکته اشاره کرد که نرخ مرجع دلار حتما از ۱۲۲۶ تومان فعلی تغییر پیدا خواهد کرد:« نرخ مرجع دلار حتما از ۱۲۲۶ تومان فعلی تغییر می کند. ما باید مابه التفاوت نرخ ارز ۱۲۲۶ تومانی با نرخ جدید را به واردکنندگان کالاهای اساسی بدهیم. ما برای واردات چهار ، پنج قلم کالا مثل گندم و جو نباید همان ارز را بدهیم که همه کالاها مثل خودرو می خواهند بگیرند. ما نمی خواهیم که قیمت نان یا گوشت یا مرغ را بالا ببریم و این ها چهار پنج کالای اساسی هستند که در واردات آنها می توانیم به واردکننده کمک کنیم تا یک مدت فرایند ذخیره سازی ما کامل شود و آن وقت این ملاحظه را حذف می کنیم. » 

بهمنی با تاکید بر این که تا ۱۰ روز آینده ارز تک نرخی اجرا می شود در پاسخ به این سوال که اگر صرافی ها تن به این رقم ندادند بانک مرکزی چه خواهد کرد، گفت: « اگر صادرکننده ما ارز را در بورس بیاورد و ما هم ارز خود را به بورس بدهیم آنها مجبور می شوند که این رقم را بپذیرند و صرافی ها ممکن است با تفاوت یک تومان یا پنج ریال ارز را عرضه کنند. »

 وی در پاسخ به سئوال خبرنگاری در ارتباط با اینکه آیا شما موافق راه اندازی بورس ارز هستید و در این باره اختلاف نظری با وزارت امور اقتصادی و دارایی ندارید، گفت: « ما تابع تصمیمات اکثریت هستیم و در شورا و جلسات گرفته می شود. »
 

۳۹۳۹

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ