به اختیار خودتان بیمه شوید

جام جم آنلاین: اگر جزو آن افرادی هستید که پیش از این در جایی شاغل بوده و برای زمان بازنشستگی خود مدت‌ها حق بیمه پرداخته‌اید اما اکنون از استخدام کارفرما خارج شده‌اید، خوب است بدانید که هنوز هم می‌توانید از مزایای پرداخت بیمه سنوات گذشته خود استفاده کنید و از این پس خودتان، کارفرمای خودتان شوید.

* تمام کسانی که حداقل ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند، می‌توانند بدون رعایت شرط سنی تقاضای بیمه اختیاری کنند.

* مبنای پرداخت حق بیمه این افراد معادل میانگین آخرین ۳۶۰ روز قبل از ثبت تقاضای بیمه است، به شرطی که آن مبلغ از حداقل دستمزد مصوبه شورای عالی کار هنگام تقاضا کمتر نباشد.

* برای افرادی با سابقه کمتر، مبنا به انتخاب متقاضی بین حداقل و حداکثر دستمزد تصویب شده خواهد بود.

* با مراجعه به یکی از شعبات بیمه تأمین اجتماعی، ابتدا بپرسید آیا مشاوری در آن شعبه هست که بیشتر در این زمینه راهنمایی‌تان کند؟

* برگه درخواست بیمه به طور اختیاری را دریافت کنید و آن را پس از تکمیل فرم، همراه با یک قطعه عکس و دفترچه بیمه خود به شعبه مربوطه تحویل دهید تا ثبت شود.

* سازمان تامین اجتماعی طی حداکثر دو ماه باید جواب درخواست شما را کتبا به شما اعلام کند.

* از تاریخ اعلام، حداکثر ۲۰ روز فرصت دارید برای انعقاد قرارداد به شعبه‌ای که تقاضای خود را از آن‌جا ارائه داده‌اید، مراجعه و با امضای قرارداد حق بیمه مورد نظر را ماهانه پرداخت کنید. روند بیمه پیشین شما از تاریخ ثبت در شعبه ادامه خواهد یافت.

* یادتان باشد: سعی کنید وقفه‌ای بین پرداخت حق بیمه‌تان پدید نیاید.

* حق بیمه را باید هر ماه و حداکثر تا آخرین روز دو ماه بعد پرداخت کنید وگرنه قراردادتان از تاریخ عدم پرداخت حق بیمه لغو خواهد شد و در صورت موافقت سازمان تامین اجتماعی، برای ادامه آن باید تقاضای جدید ارائه دهید.

* سهم حق بیمه متقاضی بیمه اختیاری، برای استفاده از تعهدات برای بیمه بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی مجموعا ۲۶درصد است.

* تعهدات کوتاه مدتی مثل غرامت دستمزد، کمک‌بارداری و کمک ‌ازدواج در این نوع بیمه، مورد تعهد تامین اجتماعی نیست.


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *