بودجه ۹۲ به شدت انقباضی است/قیمت ارز در بودجه کمتر از نرخ مبادله‌ای

۱۳م آذر ،

333333.jpg

معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت: به طور قطع قیمت‌گذاری ارز در لایحه بودجه سال کل کشور کمتر از قیمت ارز در مرکز مبادلات ارزی است.

به گزارش ایسنا، رحیم ممبینی با اشاره به اینکه هنوز نمی توان قیمت دلار پیش بینی شده در بودجه ۹۲ را اعلام کرد افزود: معتقدیم بعضی از قیمتهای ارز قیمتهای واقعی نیست.

وی حمایت از تولید را از رویکردهای بودجه سال ۹۲ اعلام کرد و گفت: نقش استانها در کمک به تولید در قالب کمکهای فنی و اعتباری افزایش می یابد.

ممبینی گفت: در واقع سازوکارهای حمایت از تولید ملی به سمت استانی سوق داده می گردد.

وی با تاکید بر ضرورت تجدید نظر در تعداد دستگاههای اجرایی افزود: اکنون حدود ۸۰۰ دستگاه اجرایی داریم که تدوین بودجه‌های سنواتی این ۸۰۰ دستگاه در وقت کم کار سنگین و فشرده‌ای است.

ممبینی گفت: باید حداقل گزارش شش ماهه عملکرد دستگاههای اجرایی را داشته باشیم تا بتوانیم یک بودجه واقعی را تدوین کنیم.

وی افزود: با کاهش تعداد دستگاههای اجرایی، بودجه از نظر حجم سبک‌تر می گردد و زمانبندی چه در زمان تدوین و چه در زمان بررسی در مجلس راحت‌تر است.

در بودجه ۹۲ وابستگی به نفت به‌شدت کاهش می‌یابد

ممبینی با اشاره به اینکه وابستگی بودجه به نفت در سالهای ۱۳۹۰ و از ۶۰ میلیارد دلار به ۵۳ میلیارد دلار رسیده است گفت: احتمالاً این وابستگی در بودجه سال نسبت به امسال، ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش می‌یابد.

وی توجه خاص به درآمدهای غیرنفتی و به طور خاص مالیات را از جمله ویژگیهای منابع لایحه بودجه ۹۲ برشمرد و افزود: با گسترش سامانه‌های ماشینی برای وصول مالیات در سالهای اخیر، درآمدهای مالیاتی افزایش قابل توجهی خواهد یافت.

معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت: در لایحه بودجه سال ۹۲ گامهای مهمی برای شفاف‌سازی منابع و مصارف برداشته خواهد شد.

وی افزود: رویکرد ما دربارهٔ کارکنان دولت در لایحه بودجه سال ۹۲ برخلاف آنچه ممکن است تصور شود که باید در این شرایط انضباطی باشد یک شرایط متعادل دارد.

بنا بر اعلام پایگاه اطلاع رسانی دولت، ممبینی گفت: نگاه ما به تعهدات اجتماعی اعم از حمایتی، بیمه ای و سایر تعهداتی که اسناد بالادستی برای ما تعریف کرده، مانند مباحث آموزش و پرورش، آموزش عمومی، آموزش عالی و پژوهش، رویکردی متعادل است.

وی افزود: در بعضی از موضوعات مانند بعضی مصارف زودگذر که ممکن است خروجی آن بسیار حرکت رو به جلو برای ما ایجاد نکند نگاه ما در بودجه، انقباضی شدید است.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *