بومی‌سازی دانشگاهها ضرورت اجتناب‌ناپذیر

جام جم آنلاین: وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه بوم سازی دانشگاهها یک ضرورت اجتناب ناپذیر است ، بومی سازی را حرکت دانشگاهها در مرزهای دانش و جاری کردن آموزهای دینی و احکام الهی درمحیط دانشگاهها تعریف کرد.

به گزارش روز شنبه جام جم آنلاین به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، کامران دانشجو در مراسم تقدیر از اعضای هیات علمی نمونه دانشگاه جامع امام حسین(ع) که با حضور فرمانده کل سپاه پاسداران ، دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد افزود : باید مشخص کنیم که مشکل اساسی دانشگاههای ایران چیست زیرا بدون روشن شدن دقیق مشکل امکان ارائه راه حل درست نیز فراهم نخواهد شد.

وی اظهار داشت : اساسی ترین مشکل دانشگاههای ما این است که در زمان اوج غرب ستایی دوره پهلوی دانشگاه عینا  و با کپی از همان ویژگیهای دانشگاه غربی در ایران راه اندازی شد  بدون اینکه محتوی و مناسبات آن با جامعه ایرانی ، فرهنگ و ارزشهای آن تناسب داشته باشد .

وزیر علوم با اشاره به اینکه در زمان پهلوی انتظار بومی سازی دانشگاهها را نداشتیم گفت : پس از انقلاب اسلامی علیرغم برخی اقدامات با گذشت سه دهه از انقلاب اسلامی هنوز تلاش جدی در راه بومی سازی انجام نشده است که وظیفه خود می دانیم  در این مسیر حرکت کنیم .

دانشجو با بیان اینکه بومی سازی دانشگاهها باید در  دو محور محتوی دروس علوم انسانی و مناسبات  صورت گیرد   گفت : انتظار می رود دانشگاهها انسانهایی تربیت کند که  هدفشان از آموختن و به کارگیری علم تعالی بشریت باشد.

وی گفت: از آنجا که علوم انسانی مقصد و مسیر حرکت سایر علوم را مشخص می کند جایگاه ویژه ای دارد و  تحول در این علوم یک اصل اساسی است که در رابطه با این تحول  تدوین و تدریس نظریات اسلامی در کنار آموزش و نقد  نظریات مادی و غربی، غرب زدگی  زدایی از دانشگاهها  یک محور اساسی است .


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *