بیت کوین بخرم یا طلا / رابطه بیت کوین و طلا چیست؟

بیت کوین بخرم یا طلا

قبل از آنکه به پاسخ این سال بپردازیم که آیا بیت کوین بخریم یا طلا بهتر است با رابطه بیت کوین و طلا با تورم آشنا شویم. اطلاعات شاخص قیمت مصرف‌کننده که در ابتدای ماه منتشر شده است نشان می‌دهد که تورم به بالاترین سطح خود طی ۱۳ سال اخیر رسیده و تورم نسبت به سال گذشته ۵.۴ درصد بوده است. این رقم بسیار بیشتر از نرخ ۲ درصدی است که فدرال رزرو، آن را نرخ سالم و مناسبی برای اقتصاد می‌داند.

به گزارش ممتاز نیوز و به نقل از ambcrypto، در ماه جاری، ترس و اضطراب پیرامون تورم بر بازار حاکم شده است و با توجه به وجود این ترس‌ها، سرمایه‌گذاران درباره سرمایه‌گذاری پول خود در جای مناسب، کنجکاو و سردرگم شده‌اند. بدون شک هنگامی که درباره سرمایه‌گذاری به عنوان ابزاری برای محافظت از سرمایه در مقابل کاهش قدرت خرید دلار صحبت می‌شود، بیت کوین یکی از دارایی‌های برجسته است.

طلا و سایر فلزات گرانبها به عنوان روشی برای محافظت از تورم طی دوره‌های تورمی اخیر آمریکا در نظر گرفته شده‌اند. هرچند، اخیرا سرمایه‌گذاران، بیت کوین را نیز به عنوان ذخیره ارزش جایگزین برای فلزات گرانبها در نظر گرفته و اذعان داشته‌اند که کمیاب بودن آن باعث می‌شود که بتوان به بیت کوین لقب طلای دیجیتال اعطا کرد.

هرچند، با توجه به نوسان قیمت بیت کوین و شرایط متلاطمی که کل بازار رمزارزها در حال پشت‌سر گذاشتن است، چگونه می‌توان گزینه سرمایه‌گذاری مناسب را انتخاب کرد؟

هنگامی که شرایط بلندمدت را مدنظر قرار دهیم، پیش‌بینی جروم پاول رییس فدرال رزرو مبنی بر زودگذر بودن این تورم زیاد، رد می‌شود. به علاوه، با توجه به واگرایی و افزایش فاصله تورم و سود اوراق قرضه ۱۰ ساله، سناریوی جالبی را نشان می‌دهد.

بیت کوین بخرم یا طلا

مقایسه تورم و سود بیت کوین ۱۰ ساله

اکوینومتریکس (Ecoinometrics) در مقاله اخیر خود بیان کرده است که این واگرایی بدان معنا است که سرمایه‌گذاری بر روی طلا و بیت کوین می‌تواند ایده خوبی باشد. در این مقاله درباره بیت کوین گفته شده است:

بیت کوین در صدد کاهش رابطه با سود واقعی (real yield یا اختلاف سود حاصل از اوراق قرضه و نرخ تورم) است. اما سود واقعی منفی که ناشی از تورم زیاد است برای بیت کوین نکته خوبی است.

تورم بیت کوین(بیت کوین و real yield)

وضعیت طلا در ۱۰ سال گذشته

در خصوص مقایسه بیت کوین و طلا، در این مقاله بیان شده است از ابتدای سال جاری، وارد محدوده سود واقعی منفی شده‌ایم. هرچند هنوز روند صعودی بزرگ شروع نشده است.

در مورد طلا، هنگامی که سود واقعی، منفی می‌شود، طلا به سمت شروع روند صعودی بزرگ متمایل می‌شود. هرچند، با توجه به اینکه هیچگونه روند صعودی بزرگی وجود ندارد، یک نوسان بزرگ و پارابولیک در راه است.

تورم طلا (طلا و real yield)

با توجه به روند فوق و کاهش اخیر قیمت بیت کوین، سرمایه‌گذاران ممکن است بیت کوین را به عنوان ذخیره ارزش بر طلا ترجیح بدهند. تحلیلگران در این خصوص گفته‌اند:

در صورت وقوع این شرایط، این اولین بار خواهد بود که روند صعودی بیت کوین با سود واقعی منفی شروع شده است. در واقع، چنین نوسانی را هم‌چنان می‌توان به عنوان پذیرش بیت کوین در نظر گرفت، زیرا شاهد انتقال سرمایه از طلا به بیت کوین هستیم.
بدین ترتیب، این نکته قابل ذکر است که احساس غالب بازار برای بیت کوین به شدت بدبینانه بوده است. هرچند، این موضوع به معنای آن نیست که فرصت سرمایه‌گذاری در این بازار از بین رفته است. در واقع، تحلیلگران این شرایط پرتلاطم را به عنوان فرصت‌های بسیار خوب خرید بیت کوین در نظر می‌گیرند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ