بیشترین و کمترین نرخ ثبت ولادت در استانهای کشور

مدیرکل دفتر اطلاعات آمار جمعیتی سازمان ثبت‌احوال با بیان اینکه در سال ۹۲ تعداد یک میلیون و ۴۷۱ هزار و ۸۳۴ واقعه ولادت به ثبت رسیده است، گفت: براین اساس نرخ ‌ام حاصل از ثبت ولادت در کشور ۱۹٫۱ هزار است.

به گزارش گروه وبگردی ممتازنیوز،علی‌اکبر محزون در مورد استان‌هایی که بیشترین و کمترین نرخ تولد را در کشور داشته‌اند، اظهار کرد: استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان به ترتیب ۳۵٫۹، ۲۵٫۴ و ۲۳٫۶ در هزار بیشترین و استان‌های گیلان و مازندران و تهران به ترتیب با ۱۳، ۱۴٫۴ و ۱۴٫۹ در هزار کمترین نرخ ثبت ولادت را به خود اختصاص داده‌اند.

به گفته وی نسبت جنسی حاصل از ثبت ولادت در سال ۹۲ برابر ۱۰۵٫۶ است که همین شاخص در مدت مشابه سال قبل ۱۰۵٫۳ بوده است و این بدان معناست که در مقابل هر ۱۰۰ واقعه ولادت ثبت شده دختر حدود ۱۰۵٫۶ واقعه ولادت پسر به ثبت رسیده است.

مدیرکل دفتر اطلاعات آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال افزود: به طور متوسط در مقابل هر ولادت روستایی نیز ۳٫۳ ولادت شهری به ثبت رسیده است.

محزون در ادامه با اشاره به آخرین آمار فوت در کشور خاطرنشان کرد: در سال ۹۲ تعداد ۳۷۲ هزار و ۸۹۷ واقعه فوت به ثبت رسیده است که براین اساس نرخ خام حاصل از ثبت فوت در کشور ۴٫۸ در هزار است.

وی در مورد استان‌هایی که بیشترین و کمترین نرخ فوت را در کشور داشته‌اند، اظهار کرد: استان‌های خراسان جنوبی، خراسان شمالی و گیلان به ترتیب با ۶٫۷، ۶٫۴ و ۶٫۲ در هزار بیشترین و استان‌های البرز، کرمان و بوشهر به ترتیب با ۳٫۵، ۳٫۸ و ۳٫۹ در هزار کمترین نرخ ثبت فوت را به خود اختصاص داده‌اند.

به گفته مدیرکل دفتر اطلاعات آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال در سال ۹۲ در مقابل هر صد فوت ثبت شده زنان، تعداد ۱۲۸٫۹ مورد فوت مردان به ثبت رسیده که همین نسبت در مدت مشابه سال قبل ۱۲۷٫۶ بوده است.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: سایت خبری تحلیلی ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *