بیش از ۸۰ درصد مردم حداقل یکبار “کمر درد” را تجربه می‌کنند

آذر ۱۴۰۰

کمر درد، دومین سبب مراجعه به درمانگاه‌ها و سومین سبب شایع جراحی در دنیاست؛ طبق آمار معتبر جهانی، بیش از ۸۰ درصد اشخاص حداقل یکبار کمر درد را تجربه می‌کنند و شایع‌ترین سبب آن مشکلات ساده‌ای مانند آرتروز و یا یک التهاب دیسک ساده است.

به گزارش گروه علمی باشگاه خبرنگاران به نقل از وب دا؛ فوق‌تخصص روماتولوژی ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: ۹۰ درصد اشخاص مبتلا به کمردرد حداکثر طی دو ماه بهبودی کامل پیدا می‌کنند و نکته حایزاهمیت این که: در بسیاری موارد سبب مزمن‌شدن این کمردردهای بی‌خطر عواملی مانند مشکلات روحی، بدبینی و افسردگی خفیف است.

دکتر مریم صاحباری با بیان این که «در مواردی که کمردرد با علایم دیگری مانند بیماری‌های روماتیسمی، شکستگی و نقص در کارکرد اعصاب پا همراه نیست، تصویربرداری لزومی ندارد»، تصریح کرد: پس از تصویربرداری و پیدا کردن یک یافته مانند دیسک کمر  تفسیر آن نیز باید از سوی پزشک بسیار با احتیاط و منطبق بر علایم بالینی صورت گیرد، چراکه ملاحظه شده در اشخاصی که هیچ کمردردی هم ندارند، این یافته‌ها شایع است و ممکن است سبب درد بیمار نباشد.

تشخیص دقیق سبب کمردردهای مزمن در ۸۵درصد موارد بیماران امکان پذیر نیست

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: در بهترین شرایط، تشخیص دقیق سبب این کمردردهای مزمن در ۸۵درصد موارد بیماران امکانپذیر نیست و باید توجه داشت که تنها اندیکاسیون قطعی جراحی کمر، وجود یک نقص عصبی شدید و پیشرونده مانند ضعف پا در حرکت، پیشرفت ضعف با وجود درمان‌های طبی است و در سایر موارد جراحی‌های کمر توان برطرف کردن درد را با موفقیت بالا ندارد.

دکتر صاحباری دربارهٔ کمردردهای حاد نیز توصیه کرد: بطور معمول در اوایل آغاز درد، یک تا دو روز استراحت بعد از فعالیت‌های روزمره توصیه می‌شود تا سیر بهبود تسریع یابد.

به گفته وی، مصرف مسکن و شل‌کننده‌های عضلانی، رعایت در بلند کردن اجسام سنگین، درمان سرفه‌های مزمن، گرم نگهداشتن کمر با کیسه آب گرم توصیه می‌شود اما در ماه اول کمردرد، فیزیوتراپی و ورزش کمر پیشنهاد نمی‌شود.

 نقش طب سوزنی و ماساژ در درمان کمردرد حاد اثبات نشده است

این فوق‌تخصص روماتولوژی به وب دا گفت: نقش کاریوپرکتیس، طب سوزنی و ماساژ در درمان کمردرد حاد ثابت شده نیست. همچنین تأثیر تزریق در محل درد و یا نخاع در درمان این کمردردها هنوز به اثبات نرسیده است.

دکتر صاحباری دربارهٔ کمردردهای مزمن نیز به اطمینان از غیرخطرناک بودن بیماری اشاره کرد و افزود: محدود کردن حرکاتی که سبب تشدید درد می‌شود، ورزش‌های تقویت عضلات کمر و پشت مانند شنا، ورزش‌های هوازی، اصلاح اضافه وزن و شیوه نشستن و استفاده از پشتی‌های صندلی طبی که در داروخانه‌ها موجود است، به مبتلایان کمردردهای مزمن توصیه می‌شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم‌ پزشکی مشهد گفت: در صورتی که یک‌جا نشین میباشید، هر ۱۰دقیقه بلند شده و قدم کوتاهی زده و حرکات نرمشی کمر در محیط کار انجام دهید و دست‌ها را به بالا و عقب بکشید. همچنین استفاده طولانی از کمربندهای طبی سبب ضعف عضلات کمر و نتیجه معکوس می‌شود.

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ