بیش فعالی یا شیطنت ؟

مهر ۱۴۰۰
ممتاز نیوز : کودک راه می‌رود و به همه چیز دست می‌زند، لجباز و پرجنب و جوش است و کم غذا می‌خورد و بسیار حرکت می‌کند. مادرش می‌گوید که او حتما بیش‌فعال است. او فکر می‌کند بیش‌فعال بچه‌ای است که بسیار تحرک دارد، اما این‌طور نیست.اختلال نقص توجه در کودکان بیش‌فعالی نام دارد. این اختلال بین کودکان و نوجوانان حدود ۵ تا ٨ درصد شیوع داشته و شامل سه نوع پرتحرکی، کمبود توجه و رفتارهای تکانه‌ای می‌شود.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از چهار دیواری ؛ بچه‌هایی که دچار بیش‌فعالی از نوع پرتحرکی می باشند، بچه‌هایی بی‌قرار و ناآرام می باشند که هیچ‌گاه در یکجا به شکل ثابت نمی‌نشینند. در مدرسه با رفتارهای خود سبب برهم زدن نظم کلاس می‌شوند. این کودکان از انجام رفتارهای پرخطر لذت می‌برند و پرحرفی مشخصه دیگر این گروه از کودکان بیش‌فعال است.

کودکان بیش‌فعال، از نوع کم‌توجه، دائم در حال رویاپردازی می باشند و این سبب تمرکز نداشتن در این کودکان می‌شود. این کودکان علاقه‌ای به انجام تکالیفی که نیاز به دقت بسیاری دارد، نداشته و برای درس خواندن مشکل دارند. این بچه‌ها کلمات را در دیکته جا می‌اندازند، ولی در خانه که چیزی حواسشان را پرت نمی‌کند، بهتر می‌نویسند. این کودکان فراموشکار می باشند و دائم وسایل خود را گم کرده یا جا می‌گذارند. این کودکان برای برنامه‌ریزی چند کار با هم نیاز به کمک دارند.

اما کودکان مبتلا به رفتارهای تکانه‌ای صبر و تحمل کمی دارند و میان صحبت‌های دیگران می‌پرند و نمی‌توانند صبر کنند که صحبت‌های طرف مقابل تمام شود یا حوصله ایستادن داخل صف در حیاط مدرسه ندارند.

این روانپزشک کودک است که تشخیص می‌دهد کودکی طبیعت پرتحرکی دارد یا دچار بیش‌فعالی است.

ژنتیک و عوامل بیولوژیک نقش مهمی در بروز این اختلالات در کودک دارد. در بعضی مطالعات گفته شده، مصرف اسیدهای چرب و بعضی ویتامین‌ها سبب بهبود بیش‌فعالی می‌شود، اما مطالعات فعلی هنوز آن را اثبات نکرده است.

درمان‌های دارویی و مهارت‌های تربیتی به والدین از راه‌حل‌های مشکل این کودکان است.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ