بیماران تالاسمی در استان تهران و مازندان وضعیت نامناسبی دارند

رییس انجمن تالاسمی ایران با اشاره به اینکه داروهای تزریقی به اندازه کافی در دسترس بیماران تالاسمی نیست گفت: در استان‌های تهران و مازندران شرایط نامناسب است به طوری که در چند روز گذشته دارویی نبوده تا در اختیار بیماران تالاسمی مازندران گذاشته شود.

بیماران تالاسمی در استان تهران و مازندان وضعیت نامناسبی دارند

به گزارش گروه سلامت ممتازنیوز به نقل از خبرگزاری دانا(داناخبر)، مجید آراسته رییس انجمن تالاسمی ایران در مورد وضعیت دارویی بیماران تالاسمی در سال جدید به ایلنا گفت: بیماران تالاسمی همچنان با مشکل کمبود دارو مواجه‌اند به طوری که ما در تامین داروهای تزریقی از جمله دسفناک، دفروکسامین و دسفرال به شدت مشکل داریم.

وی افزود: داروهای دسفناک و دفروکسامین ماده اولیه‌اش از خارج می‌آید اما در داخل کشور تولید می‌شود و داروی دسفرال نیز ازخارج کشور وارد می‌شود.

رییس انجمن تالاسمی ایران با اشاره به اینکه برخی از استان‌ها حتی داروهای تزریقی تولید داخل را هم ندارند و وضعیت در آنجا برای بیماران تالاسمی بحرانی است، افزود: در تهران هم این مشکل وجود دارد و داروهای تزریقی به اندازه نیاز بیماران وجود ندارد.

آراسته با تاکید برا ینکه در استانهای بزرگ مشکل دارو خیلی زیاد‌تر است، افزود: در استان‌های تهران و مازندران شرایط نامناسب است به طوری که در چند روز گذشته دارویی نبوده تا در اختیار بیماران تالاسمی مازندران گذاشته شود.

وی بااشاره به اینکه تعداد زیاد بیماران تالاسمی در استانهایی که با کمبود داروهای تزریقی مواجه‌اند، افزود: در استان مازندران نزدیک به سه هزار بیمار و در استان تهران حدود ۱۸۰۰ بیمار تالاسمی وجود دارد.

رییس انجمن تالاسمی ایران افزود: برخی از استان‌ها هستند که به شکلی این وضعیت را مدیریت و دارو را سهیمه بندی کرده‌اند.

وی در پاسخ به این سوال که از چه زمانی داروی تزریقی بیماران تالاسمی با کمبود مواجه شده است، افزود: اواخر سال گذشته در اسفند ماه کمبود دارویی بیماران تالاسمی خود را نشان داد و اکنون در سال جدید بیماران در این زمینه دچار مشکلات بیشتری شده‌اند

آراسته در پاسخ به این سوال که علت کمبود داروهای تزریقی چیست، گفت: شرکتهای دارویی در سال گذشته نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند و تعداد دارویی را که متعهد شده بودند تولید و مواد اولیه آن را تامین کنند.

رییس انجمن تالاسمی ایران ادامه داد: همچنین شرکت های دارویی خارجی نتوانستند به تعهدات خود به وزارت بهداشت مبنی بر واردات دارو عمل کنند و مجموعه این‌ها باعث شد داروهای تزریقی با کمبود مواجه شود.

آراسته با ابراز امیدواری از اینکه در سال جدید گشایشی نسبت به کمبود داروهای بیماران تالاسمی ایجاد شود، گفت: با وزارت بهداشت تماس گرفتیم و گفتند انشاءاله موضوع حل می‌شود.

وی با تاکید برا ینکه بیماران تالاسمی وضعیت نامناسبی دارند، افزود: اگر این روند کمبود دارو ادامه پیدا کند مشکلات افزایش بار آهن و عوارض بیماری به سراغ بیماران تالاسمی به ویژه بیمارانی که داروهای تزریقی لازم دارند، خواهد آمد.

رییس انجمن تالاسمی ایران یکی از بزرگ‌ترین مشکلات را عدم مدیریت داروخانه‌ها در توزیع دارو عنوان کرد و افزود: داروخانه‌ها در بحث مدیریت توزیع دارو همکاری لازم را نمی‌کنند و چندان خود را در این زمینه موظف نمی‌دانند.

آراسته خاطر نشان کرد: داروخانه‌هایی که داروهای بیماران تالاسمی را توزیع می‌کنند باید وقت بگذارند و برای این بیماران تشکیل پرونده دهند و اگر بیماری داروی ایرانی مصرف می‌کند سهمیه دارویی او را نگه دارند نه اینکه دارو را بدون مدیریت توزیع و به یکباره اعلام کنند میزان آن صفر شده است.


خبرگزاری دانا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ