بیماری فاویسم را بهتر بشناسیم

خرداد ۱۴۰۰
ممتاز نیوز : بیماری فاویسم یک بیماری ارثی است که بر اثر کمبود یا فقدان یک آنزیم (گلوکز شش فسفات دی‌هیدروژیناز) بروز می‌کند. مصرف نوعی باقلا موسوم به فاوا که در جنوب و شمال ایران از فصل بهار به وفور یافت می‌شود برای اشخاصی که فاقد آنزیم G6PD می باشند، به پاره‌شدن گلبول‌های قرمز خون، خونریزی داخل عروق، کم‌خونی حاد و نارسایی کلیه منجر می‌شود.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از مردم سالاری ؛ همانطور که می‌دانید جنس مذکر دارای یک کروموزوم Y و یک کروموزوم X می‌باشند اما جنس مونث دارای دو کروموزوم X می‌باشند که برای فعالیت ژن هر دو X باید دارای ژن موردنظر باشند و از آنجا که ژن‌های این بیماری ارثی روی کروموزوم X واقع شده است، بیشتر آقایان را مبتلا می‌کند که تنها یک X را در سلول‌های خود دریافت می‌کنند. بیماری فاویسم یک بیماری واگیردار نیست بلکه ارثی است اما قابل ذکر است که خوردن باقلا توسط مادر شیرده در کودکی که زمینه این بیماری را دارد، منجر به بروز فاویسم می‌شود و همچنین یک مسئله حائز اهمیت این است که داروهای اکسیدانی چون کوتریموکسازول و آسپیرین‌، ویتامین K‌، سولفامیدها، داروهای ضد‌ مالاریا، نفتالین‌،سیپروفلوکساسین و داروهای دیگر ممکن است در این بیماران سبب همولیز(شکسته شدن گلبول‌های قرمز) شوند.

در مورد باقلا بوی آن نیز در هنگام پخت یا مزارع کشت به سبب وجود تحریکات گازی و جذب خونی از طریق ریه نیاز به رعایت موارد احتیاط می‌باشد. وقتی فاویسم به صورت حاد بروز می‌کند علائمی چون خستگی، کوفتگی، استفراغ، اسهال، تهوع، دل‌درد، رنگ‌پریدگی،تپش قلب، افزایش حرارت بدن‌، کم‌خونی، ادرار قهوه ای رنگ یا تیره، ضعف شدید و زردی پوست وچشم بروز می‌کند. پس در صورت بروز علائم یاد شده در فرد، باید وی را به بیمارستان انتقال داد تا در صورت نیاز خون تزریق ‌گردد.برخی از اشخاصی که ناقل ژن فاویسم می باشند، دارای علائم شدید بیماری نمی‌شوند وکمبود آنزیم در آنها تنها به شکل خفیف، آن هم در مواجهه با عوامل حساسیت‌زای غذایی، شیمیایی، دارویی بروز پیدا می‌کند.

اما اشخاصی که دچار کمبود شدید آنزیم می باشند علائم شدید بیماری دائمی‌هستند. به هرحال هر زمان که شخصی نشانه‌هایی از خونریزی را از طریق تغییر رنگ ادرار در خود ببیند، باید هرچه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه کند تا با تشخیص سریع بیماری فاویسم از عوارض وخیم بعدی آن از جمله کم‌خونی حاد، زردی و نارسایی کلیه‌ها جلوگیری به عمل آورده شود.برای تشخیص کافی است با مراجعه به پزشک عمومی و درخواست آزمایش G6PD از ناقل یا سالم بودن خود اطمینان حاصل کرد که این آزمایش برای اشخاصی که که در مناطق شمالی یا جنوبی کشور ساکن می باشند، ضروری است.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *