تاسیس۲۱ شرکت بیمه در ۹سال

*آذرجزایری
از ابتدای دولت نهم تا کنون، بیمه مرکزی مجوز فعالیت ۱۰ شرکت بیمه ای را صادرکرده در حالیکه از سال ۱۳۱۴ تا ۱۳۸۴ تنها ۱۵ شرکت بیمه ای در کشور مشغول به فعالیت بوده اند.
البته دولت خاتمی نیز در صدور مجوز بیمه بسیار فعال بوده به طوریکه طی دو سال ۱۱ شرکت بیمه ای در این دولت مجوز دریافت فعالیت دریافت کرده اند.
درلیست این بیمه ها اسامی ای وجود دارد که شاید به سختی هر یک از ما با نام آن آشنایی داشته باشیم اما به هرحال این بیمه ها در حال حاضر در برخی از شهرهای کشور مشغول به فعالیت هستند.
صنعت بیمه در ایران اولین بار به وسیله یک تبعه روسی که دارای یک شرکت حمل‌و‌نقل بود و امتیاز بانک استقراضی روس را هم گرفته بود در سال ۱۲۸۹ در ایران پایه‌ریزی شد. این شخص با مشارکت دو شرکت روسی به نام‌های نادژدا و کافکاسکا مرکری در ایران شعبه زدند و به دنبال آنان شرکت یورکشایر انگلستان، آلیانس آلمان و چند شرکت فرانسوی و ایتالیایی هم وارد بازار بیمه‌ای ایران شدند. در سال ۱۳۰۴ بیمه اینگستراخ روس نیز شعبه خود را در ایران دایر کرد، تا اینکه در سال ۱۳۱۴ بیمه ایران ۱۵سال به عنوان تنها شرکت بیمه داخلی فعالیت داشت تا اینکه در سال ۱۳۲۹ دومین شرکت بیمه با نام بیمه شرق تاسیس شد، این شرکت متعلق به یک خانواده سرمایه‌دار بود و فعالیت گسترده‌ای نداشت. در سال ۱۳۳۱ شرکت بازرگانی نجات یا آریا و سپس در سال ۱۳۳۴ بیمه پارس تاسیس شد. بیمه پارس بسیار فعال بود و پشت سر آن برخی شرکت‌های سوئیسی قرار داشتند.
در سال ۳۵، بیمه ملی که سرمایه آن متعلق به بنیاد پهلوی بود، تاسیس شد و در سال‌های ۳۸ و ۳۹ بیمه آسیا و البرز، امید و ساختمان و کار تاسیس شدند. این شرکت‌ها فعالیت داشتند تا اینکه در سال ۵۰ قانون تاسیس بیمه مرکزی و بیمه‌گری تصویب و سازمان بیمه مرکزی ایران تاسیس شد که مکلف به نظارت بر فعالیت شرکت‌های بیمه، صدور پروانه، تهیه و تعیین مقررات و شرایط بیمه‌نامه‌ها و تعرفه‌های بیمه بود.
بعد از تاسیس بیمه مرکزی شرکت‌های جدیدی ایجاد شدند، البته پیش از آن طبق قانون قبلی شرکت‌های بیمه با سرمایه ۵میلیون‌تومان که ۴۰درصد آن حتما باید پرداخت می‌شد، تاسیس می‌شدند؛ اما در قانون جدید بیمه مرکزی، این رقم به ۱۰میلیون تومان افزایش یافت و عملا بیمه مرکزی اصرار داشت که سرمایه بیش از اینها تعیین شود.
بدین ترتیب شرکت‌‌های بیمه تهران، دانا، ایران- آمریکا تاسیس شدند و در واقع حضور بیمه مرکزی، دومین مرحله تاریخی و اقدام موثر برای توسعه بیمه و سالم‌سازی محیط بیمه در کشورمان بود. برهمین اساس در حال حاضر ۲۵ شرکت بیمه ای در ایران فعال هستند که البته از رقابت ناسالم در این بازار و نقص قوانین در این عرصه بسیار گلایه مندند.
کارشناسان معتقدند رقابت ناسالم شرکت‌های بیمه با هم و رقابت نامتعادل هر کدام از این شرکت‌ها با بیمه ایران باعث شده که سود‌دهی شرکت‌های بیمه تحت‌تاثیر قرار گیرد.

RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *