تامین ارز مورد نیاز سرمایه گذاران خارجی

به گزارش تفسیری ممتاز نیوز به نقل از بینا در تاریخ ۴شنبه ۱۰م آبان ،

تامین ارز مورد نیاز سرمایه گذاران خارجی

بینا- سرمایه گذاران خارجی که فعالیت کاری آنها جزو گروه های کالایی ۳ تا ۸ می باشد از این پس می توانند براساس توافق انجام شده توسط سازمان سرمایه گذاری خارجی با بانک مرکزی ارز خود را از مرکز مبادلات ارزی دریافت نمایند.
به گزارش تفسیری بینا، بهروز علیشیری رئیس سازمان سرمایه گذاری خارجی در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب گفت: طبق توافق انجام شده با بانک مرکزی سرمایه گذاران خارجی که نوع فعالیت کالایی آنها جزو گروه های ۳ تا ۸ کالایی محسوب می شود در صورت نیاز به ارز می توانند با مراجعه به مرکز مبادلات ارزی ارز مورد نیاز خود را تامین نمایند.
وی تصریح نمود: برخی از شرکت های سرمایه گذاری خارجی می باشند که براساس قانون سرمایه گذاری خارجی ما متعهدیم که هیچ رفتار جدیدی را در خصوص روند فعالیت آنها به مرحله اجرا نگذاریم تا فشاری به آ‌نها وارد نشود مثل شرکت های تولید سیگار که در حال حاضر همکاری خوبی برای تولید سیگارهای خارجی در داخل کشور دارند که این کار سبب کاهش قاچاق سیگار در کشور شده است. باید برای آنها در رابطه با تامین ارز مورد نیازشان تعیین تکلیف شود زیرا این گروه از کالاها مانند سیگار جزو گروه های کالایی نیستند.
وی در خصوص روند جذب سرمایه گذاری خارجی افزود: در ۵ سال پیش براساس آمارهای موجود سرمایه گذاری خارجی رشد ۱۴۵ درصدی داشته که این موضوع نشان دهنده روند مثبت جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور است به طوری که براساس گزارش تفسیری های بین المللی کشور ما در این ۵ سال رتبه اول جذب سرمایه گذاری خارجی را به خود اختصاص داده است.
علیشیری تصریح نمود: در ۶ ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال پیش نرخ جذب سرمایه گذاری خارجی در پروژه های مصوب بیش از ۸۶ درصد رشد داشته که این رقم نسبت به کل سال پیش نزدیک به ۳۰ درصد رشد را نشان می دهد.
معاون وزیر اقتصاد در ادامه در خصوص آخرین میزان ورودی جذب سرمایه گذاری خارجی در سالجاری اظهار داشت: آخرین آمار ورودی جذب سرمایه گذاری خارجی رقمی نزدیک به ۱٫۵ میلیارد دلار است که این رقم هنوز قطعی نشده است.
وی تصریح نمود: مجموع سرمایه گذاری خارجی جذب شده در سال پیش رقمی حدود ۵ میلیارد دلار است که پیش بینی می شود در سالجاری این رقم افزایش چشمگیری یابد.
وی در خصوص موضوع پروژه های مصوب گفت: در حال حاضر آمار پروژه های مصوب برای سرمایه گذاری خارجی از ۷ میلیارد دلار در سالجاری فراتر رفته که در سال پیش رقمی حدود ۵ میلیارد دلار بوده است.

RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *