تاکید تهران و کیف بر جلوگیری از سیاسی شدن پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی

شمخانی - رئیس شورای امنیت اوکرین

دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی پیش از ظهر امروز با الکسی دانیلوف دبیر شورای امنیت ملی اوکراین به صورت تلفنی گفتگو کرد.

به گزارش ممتازنیوز به نقل از ایسنا، شمخانی در این گفتگو با تسلیت کشته شدن تعدادی از اتباع کشور اوکراین در سانحه سقوط هواپیمای این کشور در تهران با خانواده قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرد.
وی با تاکید بر اراده جمهوری اسلامی ایران برای همکاری کامل با طرفهای ذیربط در این حادثه خاطر نشان ساخت: با هماهنگی نزدیکی که از ابتدای وقوع حادثه میان دو کشور برقرار شد کارشناسان اوکراینی اولین گروهی بودند که به ایران وارد شدند و بدون هیچ محدودیتی با تامین دسترسی‌های مورد نیاز، بررسیهای فنی و میدانی را آغاز کردند.
شمخانی با اشاره به ضرورت تداوم تلاش دو کشور برای جلوگیری از اعمال اراده طرفهای دیگر و ایجاد سوء تفاهم در روند بررسیهای فنی و کارشناسی گفت: این حادثه تلخ به دلیل اشتباه انسانی موردی پدید آمده و نباید اجازه دهیم که با دخالت عناصر مغرض به جنجال سیاسی مبدل شود.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با دعوت از همتای اوکراینی خود برای سفر به تهران و بررسی مشترک این رخداد از سوی نهادهای امنیت ملی دو کشور اظهار داشت: دستیابی به ارزیابی فنی مورد توافق می تواند به تعیین تکلیف این پرونده در فضایی کارشناسی و غیر سیاسی کمک شایانی نماید.
دبیر شورای امنیت ملی اوکراین نیز در این گفتگو با ابراز تسلیت متقابل و همدردی با رهبری، رییس جمهور، ملت ایران و خانواده هایی که عزیزانشان را در این حادثه از دست داده اند اظهار داشت: از همکاری و میزبانی موثر ایران برای بررسی کارشناسی ابعاد این حادثه صمیمانه سپاسگزارم.
وی با تاکید بر ضرورت تسریع در روشن شدن ابعاد و دلایل حادثه که می تواند از دخالت طرفهای دیگر جلوگیری نماید افزود: لازم است ضمن تداوم همکاری مشترک، روشهای تسریع در اعلام نتیجه نهایی و خاتمه پرونده راشناسایی و پیگیری نماییم.

انتهای پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *