تبلیغات برعلیه سلامت را متوقف کنید

چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
ممتاز نیوز: تبلیغات گسترده محصولات ضد سلامت که به وفور شاهد پخش آنها در شبکه های ماهواره ای  و حتی تازها در صدا و سیمای ملی هستیم، جای خود را در بین بعضی بلاگ سرویس های فارسی باز کرده است و متاسفانه بسیاری از تولیدکنندگان کالاهای مضر سلامت به سبب اینکه از نظر وزارتخانه های ارشاد و بهداشت و درمان مورد قبول نیستند به تبلیغ در بعضی وبلاگ های فارسی روی آورده اند .
این در حالیست که در یک اقدام قابل تحسین پرشین بلاگ تبلیغات جنسی و محصولاتی که مغایر با سلامت مردم است را بر روی پایگاه اینترنتی اصلی و یا سایر وبلاگ های خود قرار نمی دهد . جایی که بسیاری از نوجوانان و جوانان از آن به عنوان سرگرمی خود استفاده می کنند و حتی ساعت ها وقت خود را صرف به روز کردن وبلاگ های خود می کنند.

به گزارش خبرنگار ممتاز نیوز، در یک اقدام قابل تقدیر پرشین بلاگ به عنوان یکی از بزرگ ترین بلاگ سرویس فارسی تبلیغات جنسی و مواردی که مغایر با قانون است را بر روی پایگاه اینترنتی اصلی و یا سایر وبلاگ های خود قرار نمی دهد این درحالی است که دیگر بلاگ سرویس ها به این مسئله بی توجه می باشند.

متاسفانه بسیاری از بلاگ سرویس های فارسی هیچ نظارتی بر محتوای وبلاگ ها ندارند که سبب سوء استفاده عده ای برای درج تبلیغات غیرمجاز شده است. تبلیغ محصولات ضدسلامت خصوصا محصولات جنسی در بعضی وبلاگ های فارسی که پاتوق بسیاری از اشخاص جامعه است می تواند فرهنگ غلط استفاده از این محصولات را رواج دهد و زمانی که چنین تبلیغاتی توسط بعضی بلاگ سرویس های فارسی بر روی بسیاری از وبلاگ های پربازدید قرار می گیرد، به سبب تکرار چنین تبلیغاتی، عملا درستی استفاده از چنین محصولاتی را به بیننده القا می کند.

آنچه که در این میان مهم است لزوم توجه پایگاه اینترنتی های بزرگ  و بلاگ سرویس ، به تبلیغاتی است که به ضرر سلامت مردم است و لازم است قبل از درج آگهی های مضر سلامت و یا حتی کالاهایی که هیچ تاثیری نداشته و صرفا تولیدکنندگان این دسته از کالاها به دنبال کسب سود سرشار از طریق فریب اذهان مردم می باشند، از داشتن مجوز این محصولات از وزارت بهداشت و درمان اطمینان حاصل کنند سپس اقدام به درج تبلیغات کالاهای مرتبط با سلامت مردم کنند و به اثرات سوء تبلیغات مضر بی توجه نباشند.

از آنجا که وبلاگ های فارسی زیر نظر وزارت ارشاد بوده و وجود هرگونه تخلفی در وبلاگ ها از طرف ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی وزارت ارشاد به پلیس فتا ارجاع داده می گردد لزوم توجه هرچه بیشتر این وزارتخانه و نیز دفتر تبلیغات و اطلاع رسانی این وزارتخانه به تبلیغات کالاهای مضر سلامت توسط بعضی بلاگ سرویس های فارسی ضروری است.

از طرف دیگر با توجه به اینکه مقوله سلامت در تبلیغات باید کارشناسی شود و این وظیفه نظام پزشکی است و طبق قوانین این سازمان برای هرگونه تبلیغات پزشکی باید مجوز قانونی صادر کند، لازم است این سازمان به طور فعال محصولاتی که بدون مجوز بوده و به صورت گسترده تبلیغ می شوند را شناسایی و در این زمینه به مردم اطلاع رسانی کند.

در آخر نباید از نقش مهم مردم در این میان چشم پوشی کرد. لازم است اشخاص با ملاحظه تبلیغات وسوسه انگیز به خصوص تبلیغات مرتبط با سلامت هوشیار باشند و ضمن اینکه نباید فریب چنین تبلیغاتی را بخورند، باید چنین مواردی را به متولیان امر گزارش دهند.

در زیر تصویر بعضی از این پایگاه اینترنتیها می آید:

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *