تجاوز به جنگل‌های فلارد با توجیه توسعه کشاورزی

۲۸ آبان ،

محیط زیست > منابع‌طبیعی
گروه محیط‌زیست :
همزمان با اولین همایش ملی حقوق محیط‌زیست و منابع طبیعی زاگرس که پنجشنبه گذشته با حضور مسئولان، مالک‌نظران و فعالان محیط‌زیست در خرم‌آباد برگزار شد، یک منبع آگاه از تحرکات شماری از افراد محلی برای توسعه زمین‌های کشاورزی در حاشیه اراضی جنگلی منطقه فلارد واقع در لردگان چهارمحال‌وبختیاری خبرداد؛ تحرکاتی که گفته می‌شود با چراغ سبز بعضی مسئولان اجرایی منطقه و با توجیه حمایت از جوامع محلی برای توسعه کشاورزی همراه بوده است.

بررسی‌های همشهری حاکی از آن است که منطقه فلارد یکی از بهترین رویشگاه‌های جنگلی استان چهارمحال‌وبختیاری است که تا پیش از این، به‌دلیل تلاش‌های کارکنان منابع طبیعی از تجاوز و تخریب مصون مانده و کمترین میزان تخریب مربوط به همین بخش از رویشگاه‌های جنگلی بوده است. با وجود این به نقل از یکی از فعالان محیط‌زیست، مسئولان بالادست منطقه از کارکنان منابع طبیعی خواسته‌اند نسبت به این فعل و انفعالات سکوت پیشه کنند. براین اساس چنانچه مسئولان سازمان جنگل‌ها و مراتع نسبت به این رویکرد مسئولان محلی واکنشی نشان ندهند به‌زودی بخشی از اراضی بکر جنگل‌های زاگرسی چهارمحال‌وبختیاری به بهانه توسعه کشاورزی و کشت زیراشکوب تصرف می‌شود.

کشت زیراشکوب که کارشناسان منابع طبیعی همواره از آن به‌عنوان یکی از تهدیدات رویشگاه‌های جنگلی نام می‌برند اکنون بخش عمده‌ای از جنگل‌های زاگرسی را در ۱۱استان کشور تهدید می‌کند. این گزارش تفسیری می‌افزاید: جنگل‌های زاگرس که بالغ بر۶میلیون هکتار وسعت دارد طی سال‌های اخیر با آفات متعددی مواجه بوده که در رأس آنها پدیده خشکیدگی قراردارد. بنابر آمارهای موجود پدیده خشکیدگی دامنگیر بیش از ۳۰۰هزار هکتار از رویشگاه‌های زاگرسی شده است. با این همه کارشناسان منابع طبیعی معتقدند وابستگی معیشتی جوامع محلی به رویشگاه‌های جنگلی بیش از هر عامل دیگری جنگل‌های زاگرسی را تهدید می‌کند و بخش قابل‌توجهی از رویشگاه‌های جنگلی در سراسر کشور بر اثر عوامل انسانی نابود می‌شود.

به‌طوری که دکتر مجید مخدوم، استاد برجسته محیط‌زیست ، در اولین همایش ملی حقوق محیط‌زیست و منابع طبیعی زاگرس اعلام کرد: سالانه ۶۳هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس و شمال از بین می‌رود که مهم‌ترین عامل این تخریب‌ها حرص و آز مردم و نه نیاز آنهاست. وی دراین همایش ، برنامه‌ریزی، توجه به حقوق محیط‌زیست و توسعه پایدار را راهکارهایی برای صیانت از جنگل‌ها عنوان کرد و گفت:برای حفظ محیط‌زیست زاگرس نباید منتظر دولت ماند بلکه باید تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد برای نجات زاگرس تلاش کنند. به اعتقاد این استاد دانشگاه اگر مردم، زاگرس و ارزش‌های محیط‌زیست را باور کنند مسائل و مشکلات حل شدنی است و می‌توان زاگرس را نجات داد.


RSS
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *