تجمع همبستگی با مسلمانان میانمار درمقابل دفتر سازمان ملل متحد در تهران برگزار شد

به گزارش خبرنگار ایرنا، تجمع روزه داران ایران اسلامی در مقابل دفتر سازمان ملل متحد از ساعت پنج بعدازظهر سه شنبه آغاز شد و اقشار مختلف با در دست داشتن پلاکاردهایی از مسئولان کشوری و بین المللی خواستند در مقابل نسل کشی مسلمانان میانمار اقدامی کنند.

مشابه این تجمع در برخی کشورهای اسلامی از جمله پاکستان و مالزی و برخی کشورهای اروپایی روز جاری برگزار شده است.

در پایان تجمع مردم مسلمان تهران بیانیه‌ای در جهت محکومیت کشتار مردم مسلمان میانمار قرائت شد.

متن کامل بیانیه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

بیانیه جهانی و مشترک روز بین المللی همبستگی با مردم مظلوم کشور میانمار

همانگونه که مردم فلسطین و تمام دوستداران آزادی آن، امروز بعد از گذشت ۶۴ سال، از سال روز نکبت یعنی تاسیس رژیم اشغال گر قدس در ۱۵ می سال ۱۹۴۸ کماکان خاطره تلخ این روز را به یاد می آورند، مردم مسلمان و محروم میانمار نیز خاطرات تلخ ۶۴ سال آوارگی را از چهارم ژانویه سال ۱۹۴۸ در اذهان خود مرور می کنند.

این روز همان روزی است که استعمار انگلیس با خروج خود از کشور برمه و اعطای قیمومیت مسلمانان روهینگیا ساکن آراکان به دولت نظامی برمه، رنج و عذاب این ملت را رقم زد.

در این بیانیه آمده است: از آن زمان تا کنون مسلمانان روهینگیا در سایه وحشت یکی از ظالم‌ترین رژیم‌های حاکم دردنیا زیسته‌اند. اما با این همه، رنج و عذاب این ملت تا کنون کمتر به گوش جهانیان رسیده است و شاید بتوان آنان را فراموش شده‌ترین ملت مظلوم دنیا نامید.

امروز با گذشت ده‌ها سال کماکان مسلمانان روهینگیا تحت رنج و عذاب به سر می‌برند. طی ماه‌های گذشته بسیاری از مسلمانان روهینگیا به دست بوداییان افراطی به قتل رسیده‌اند؛ بیش از ۶۰ روستای محل سکونتشان به آتش کشیده شده و بیش از ۲۲ مسجد ویران شده است، زنان متعددی مورد تجاوز قرار گرفته‌اند و قریب به ۱۰۰ هزار آواره روهینگیای به صدها هزار آوارگان سال‌های قبل اضافه شده است.

مطابق گفته شاهدان عینی؛ آنچه بر سر مرد و زن و کودک این قوم آمده است، خارج از حد تصور است. این در شرایطی است که نیروهای دولتی میانمار در اغلب موارد یا سکوت کرده‌اند و یا حتی خود در حملات بر ضد مسلمانان نقش داشته‌اند و از همه دردناک‌تر اینکه این اتفاقات در سکوت کامل رسانه‌ها و نهادهای بین‌المللی رخ داده است. برای این رسانه‌ها و نهادها حقوق بشر ابزاری است، برای پیشبرد اهداف که امروز بارزترین نمونه آن را در مورد کشور سوریه می‌توان شاهد بود.

ما تجمع کنندگان در برابر دفتر سازمان ملل متحده در تهران در روزی که از سوی تشکل‌های مردم‌نهاد دنیا به نام روز جهانی همبستگی با مظلومین کشور میانمار نامگذاری شده است، اعلام می‌داریم:

۱٫ بر نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد و شورای امنیت و نیز سازمان کشورهای اسلامی است که هر چه سریعتر سکوت خود را در قبال این جنایات شکسته و نسبت به اتفاقات و نسل‌کشی رخ داده در کشور میانمار نسبت به مسلمانان موضع‌گیری جدی کنند.

۲٫ کشورهای حوزه آسه‌ آن و دارای ارتباطات اقتصادی ـ سیاسی با کشور میانمار باید تمام تلاش خود را برای اعمال فشار و توقف ظلم نسبت به مسلمانان این منطقه مبذول دارند.

۳٫ ضروری است کشور میانمار هرچه سریعتر حق شهروندی مسلمان روهینگیایی میانمار را که سه دهه است از آنان سلب شده و چند میلیون انسان را از زندگی ساقط کرده است، به آنان بازگرداند.

۴٫ از کشور مسلمان بنگلادش درخواست داریم تا هرچه سریعتر نسبت به بازگشایی مرزهای خود و پذیرش آوارگان مسلمان ساکن در مرزها اقدام کنند تا از تحقق فاجعه‌ای انسانی جلوگیری شود.

۵٫ ضروری است هر چه سریعتر تدابیری جهت مجازات مسببین و عاملان کشتار، تخریب و تجاوز به مسلمانان شکل گیرد.

درپایان از ملت روزه‌دار ایران تقاضا داریم با توجه به شرایط صدها هزار مسلمان آواره روهینگیایی با مشارکت در طرح جمع‌آوری کمک برای مظلومان میانماری، سهمی در کاهش آلام چندین دهه این مردم داشته باشند.

تهرام*۳۳۷۷/۱۵۵۶/ ۱۵۳۹

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۲۴۵۵۱۲


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *