تحریم‌ ایران نقض حقوق بشر است

جام جم آنلاین: روزنامه آمریکایی هافینگتن ‌پست طی گزارشی اذعان کرد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران به طور فزاینده و گسترده‌ای نقض حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین مردم ایران است.

 این روزنامه گزارش داد که چندی پیش فروشگاه محصولات اپل در ایالت جورجیا از فروش گوشی به زنی که فارسی صحبت می‌کرده خودداری کرده است.

مسئولان فروشگاه پس از اینکه متوجه ایرانی بودن این زن جوان شده‌اند به وی اعلام کرده‌اند که فروش محصول به طور مستقیم یا غیر مستقیم به ایرانیان، خارج از سیاست‌های این شرکت در پیروی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران است.

هافینگتن‌پست در ادامه گزارش خود آورده است: پیش از این نیز در سال ۲۰۰۳، دانشمندان و دانشجویان ایرانی با تبعیضات دیگری مواجه شدند. در آن سال اداره کنترل دارایی‌های خارج (OFAC) بخشنامه‌ای را صادر کرد که به موجب آن ناشران آمریکایی را از هرگونه همکاری با نویسندگان اهل کشورهای تحت تحریم آمریکا و چاپ مقالات و نوشته‌های آنان منع می‌کرد.

 تاثیرات این تحریم‌ها تنها به اموال و اطلاعات افراد محدود نمی‌شوند. در نتیجه اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، دانشجویان ایرانی که علاقه‌مند به تحصیل در کشورهای دیگر مثل کانادا و آمریکا هستند، ناگزیرند که هزینه‌های بالای ادامه تحصیل را از جیب خود بپردازند و تاوان این تحریمها را بدهند. دانشجویان همچنین برای پرداخت هزینه‌ها به دلیل روابط کم بانک‌ها در نتیجه این تحریم‌ها دچار مشکلات فراوانی هستند و بعضا مجبور به ترک دانشگاه می‌شوند.(ایسنا)


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ