تحریم ایران برنجکاران هندی را ثروتمند کرد

گردآوری شده توسط گروه وب گردی ممتاز نیوز

پیش بینی می گردد با روند رو به افزایش صادرات برنج هند به ایران، در سال ۲۰۲۱ ایران بیش از ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تن از این نوع برنج وارد کند.

برنجکاران هندی از رونق فروش محصولاتشان به ایران سطح زیر کشت برنج باسماتی را افزایش داده اند.

به نقل از بلومبرگ ” آر . اس. سشادری” رییس اتحادیه صادر کنندگان برنج هند با اشاره به این موضوع می گوید پیش بینی می گردد در سال میلادی جاری صادرات برنج باسماتی هند با افزایش ۱۰ درصدی به بیش از ۳ میلیون و هشتصد هزار تن برسد.

این مقام هندی با اشاره به اینکه صادرات برنج باسماتی هند به ایران در چهار ماه منتهی با ماه جولای(تیر ماه ) بیش از ۲۵ درصد افزایش یافته است افزود که تنها در این ۴ ماه رقم واردات برنج باسماتی از سوی ایران بیش از ۱ و نیم میلیون تن بوده است.

سشادری افزود پیش بینی می گردد با روند رو به افزایش صادرات برنج هند به ایران، در سال ۲۰۲۱ ایران بیش از ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تن از این نوع برنج وارد کند.

ایران در ازای صادرات نفت خود به هند و در اثر تحریم های مالی و بانکی بیش از نیمی از پول نفت صادراتی خود به هند را از طریق واحد پولی روپیه می گیرد و به سبب اینکه روپیه ارز معتبری برای مبادلات بین المللی نیست ، ایران ترجیح می دهد بعضی نیازهای وارداتی خود از جمله دارو و غلات و برنج را به جای پول نفت با هندی ها معاوضه کند.

سال قبل قیمت برنج باسماتی هند در اثر تقاضای رو به رشد ایران افزایش قابل ملاحظه ای یافت و بیش از ۴۴ درصد رشد داشت.

هم اکنون قیمت هر تن برنج صادراتی باسماتی به ایران در ماه جولای سال جاری میلادی(تیر ماه) به بیش از ۱۶۵۹ دلار رسیده است. این  در حالی که قیمت هر تن برنج باسماتی در سال قبل میلادی ۱۳۰۰  و در سال ۲۰۱۱ ، ۹۰۰ دلار بود .

 ۶۵درصد بازار جهانی محصول برنج باسماتی در اختیار هند است و دو  خریدار عمده این محصول ایران و عربستان می باشند.
 
بلومبرگ به نقل از رییس اتحادیه صادر کنندگان برنج هند می نویسد صادر کنندگان هندی با توجه به موانع پرداخت ایران ناشی از تحریم ها ، با مشکلاتی در زمینه صادرات برنج به ایران مواجه می باشند.


سایت ممتاز|خبر ممتاز
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ