تداوم تعطیلی پنج‌شنبه‌های مدارس در سال تحصیلی جدید

گردآوری توسط گروه آموزش ممتازنیوز

خبرگزاری آریا-با توجه به انجام ساماندهی نیروی انسانی پنج‌شنبه‌های مدارس در سال تحصیلی ۹۳- ۹۲ تعطیل است.

به گزارش خبرگزاری آریا، علی اصغر فانی، سرپرست وزارت آموزش و پرورش  در نشستی خبری که در ساختمان مرکزی این وزارتخانه برگزار شد با اشاره به موضوع تعطیلی پنج‌شنبه‌های مدارس در سال تحصیلی جدید، اظهار کرد: با توجه به اینکه ساماندهی نیروی انسانی به سبب پروژه مهر از اواخر اسفند سال قبل آغاز شده است، مدارس در روزهای پنج‌شنبه برای سال تحصیلی جدید تعطیل است.

وی افزود: دربارهٔ فعال کردن مدارس با موضوع فعالیت‌های فوق برنامه و پرورشی در روزهای پنج‌شنبه مطالعاتی در حال انجام است که پس از به دست آمدن نتیجه موضوع اطلاع‌رسانی خواهد شد؛ پنج‌شنبه‌ها در سال تحصیلی ۹۲- ۹۳ تعطیل است.

فانی با اشاره به موضوع سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش، خاطر نشان کرد: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به دنبال تحول در آموزش و پرورش بودیم که با تصویب این سند این موضوع به نتیجه رسید.

وی ادامه داد: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و قانونی است که مکلف به اجرای این سند هستیم.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه سندهای زیادی در کشور تولید شده است، تصریح کرد: برنامه درسی ملی، سند ابلاغی سیاست‌های مقام معظم رهبری، سند چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران، نقشه جامع علمی کشور و قانون ۵ ساله توسعه سندهای موجود در کشور می باشند که سند تحول آموزش و پرورش جامع تمام آنها است.

فانی گفت: علیرغم شناختی که از آموزش و پرورش کشور دارم به نظرم در این موقعیت جدید باید مسائل آموزش و پرورش را بشناسیم و بدانیم آموزش و پرورش با چه مسائلی دست به گریبان است.

وی با بیان اینکه تصمیمات در آموزش و پرورش بسیار حساس است، گفت: به دلیل اینکه آموزش و پرورش بزرگترین فصل مشترک دولت و مردم است تصمیمات آن در تک تک خانه‌ها و خانواده‌ها تأثیر می‌گذارد؛ آموزش و پرورش جایی نیست که با شتابزدگی و بدون مطالعه کارشناسی و پیش‌بینی عوارض در آن اقدام کنیم؛ آموزش و پرورش محل تأمل و با طمأنینه حرکت کردن است تا مردم در آرامش و آسایش زندگی کنند.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه فعالیت‌های بسیاری در سال‌های اخیر از جمله اجرای نظام آموزشی ۶٫۳٫۳  پیگیری شده است، خاطر نشان کرد: بخشی از سند تحول، نظام آموزشی است و کاری که از سال قبل آغاز شد بدان معنا نیست که اگر در اجرای ۶٫۳٫۳ با مشکلاتی مواجه هستیم بتوانیم حرکت آن را متوقف کنیم؛ سیاست ما رفع مشکلات اجرایی ۶٫۳٫۳ است.

فانی به مزیت‌های نظام آموزشی ۶٫۳٫۳ اشاره کرد و گفت: این نظام مشکل سال چهارم را حل می‌کند و هدایت تحصیلی را به پایان سال سوم در دوره اول متوسطه انتقال می‌دهد؛ طول آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را از ۲ به ۳ سال افزایش می‌دهد و در اجرای عدالت آموزشی کمک می‌کند.

وی همچنین به انتقاداتی که به اجرای نظام آموزشی ۶٫۳٫۳ وارد است، اشاره و خاطر نشان کرد: یکی از مشکلات این نظام آغاز آن از سال ششم دبستان است؛ من گفته بودم که این کار باید از پایه آغاز شود و به پایان دوره متوسطه منتهی شود اما دوستان عجله داشتند.

وی افزود: سال ششم دبستان که در سال قبل آغاز شد مبتنی بر یک دوره ۵ ساله بود و وقتی خواستیم نظام آموزشی  ۶٫۳٫۳ را اضافه کنیم در کتاب‌های درسی با مشکل مواجه شدیم.

وی ادامه داد: تأمین نیروی انسانی برای ششم دبستان با شتابزدگی انجام شد و مشکلاتی را به همراه داشت که امسال هم با این مشکلات مواجه هستیم.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه تمام برنامه‌ریزی‌ها برای بازگشایی مدارس تا ۱۵ شهریور ماه انجام می‌شود، اظهار کرد: تلاش من این بود که بازگشایی مدارس با کیفیت قبلی انجام شود و از ۱۵ شهریور تا اول مهر برای برطرف کردن مشکلات اقتصادی پیش‌بینی شده است.

وی افزود: امسال دانش‌آموزان پیش از آغاز سال تحصیلی به مدرسه مراجعه می‌کنند و برنامه هفتگی را دریافت خواهند کرد تا کتاب‌های روز اول مهر را همراه داشته باشند.

وی گفت: تصمیمات ما در آموزش و پرورش نباید به مردم فشار اقتصادی وارد کند و ما حق نداریم دست در جیب مردم کنیم؛ لذا تصمیمات آموزش و پرورش باید طوری باشد که در بعد اقتصادی به مردم فشار وارد نکند و تغییرات در حدی باشد که اضطراب در خانواده‌ها و دانش آموزان ایجاد نشود.

فانی با اشاره به تقویت نیروی انسانی، خاطر نشان کرد: تحول در آموزش و پرورش در گرو تحول در منابع انسانی است؛ اگر نیروی انسانی آموزش و پرورش در قسمت آموزشی، پرورشی، اداری و کارشناسی در آن تحول و افزایش انگیزه ایجاد شود می‌توانیم در انتظار رشد آموزش و پرورش باشیم.


خبرگزاری ممتاز به نقل از آریا
باز نشر: پایگاه اینترنتی خبری تحلیلی ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ