تراز حساب جاری ایران بیشتر از ۱۸۰ کشور

جام جم آنلاین: سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا با رده بندی ۱۹۲ کشور جهان از نظر میزان تراز حساب های جاری، ایران را با تراز ۴۲ میلیارد دلاری در رتبه ۱۲ جهان و آمریکا را با تراز منفی ۶۰۰ میلیارد دلاری در رتبه آخر قرار داد.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در گزارش خود با عنوان «فکتس بوک» به بررسی رتبه ۱۹۲ کشور جهان از نظر تراز حساب های جاری پرداخته است.

تراز حساب های جاری شامل تراز صادرات و واردات کالا و خدمات، تراز سرمایه گذاری و همچنین پرداخت های یک طرفه است.

بر اساس این گزارش، تراز حساب های جاری ایران در پایان سال ۲۰۱۱ بالغ بر ۴۲ میلیارد دلار اعلام شده است که از تراز حساب های جاری ۱۸۰ کشور جهان بیشتر است. ایران از این نظر در رتبه ۱۲ جهان و در رتبه دوم خاورمیانه قرار گرفته است.

آمریکا در این فهرست رتبه آخر جهان را به خود اختصاص داده است. تراز حساب های جاری آمریکا منفی ۶۰۰ میلیارد دلار اعلام شده است.

ایتالیا نیز با تراز منفی ۷۷ میلیارد دلاری یک پله بالاتر از آمریکا قرار گرفته و فرانسه نیز با تراز منفی ۷۴ میلیارد دلاری از آخر سوم شده است.

چین با رقم ۲۸۰ میلیارد دلار در رتبه نخست جهان از این نظر قرار گرفته است و عربستان با ۱۵۱ میلیارد دلار و آلمان با ۱۴۹ میلیارد دلار به ترتیب رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاص داده اند.

کشورهای ژاپن با ۱۲۲ میلیارد دلار، روسیه با ۹۰ میلیارد دلار، سوئیس با ۷۶ میلیارد دلار، قطر با ۷۶ میلیارد دلار، هلند با ۶۴ میلیارد دلار، نروژ با ۶۳ میلیارد دلار، کویت با ۶۱ میلیارد دلار و سنگاپور با ۵۶ میلیارد دلار در رتبه های چهارم تا ۱۱ از این نظر قرار گرفته اند.

سوئد با تراز حساب جاری ۴۱٫۶ میلیارد دلاری یک پله پایین تر از ایران در رتبه ۱۳ قرار گرفته است.

برخی دیگر از کشورهایی که در رتبه پایین تری از ایران قرار دارند عبارتند از: امارات با رتبه ۱۵، کره جنوبی با رتبه ۱۷، اتریش با رتبه ۲۵، پرتغال با رتبه ۱۷۹، اتحادیه اروپا با رتبه ۱۸۳، هند با رتبه ۱۸۶، برزیل با رتبه ۱۸۷، انگلیس با رتبه ۱۸۸ و ترکیه با رتبه ۱۸۹٫

تراز حساب های جاری انگلیس و ترکیه نیز به ترتیب منفی ۶۶ و منفی ۷۲ میلیارد دلار اعلام شده است. (فارس)


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.