تراز منفی صنعت برق به ۱۰۰۰۰ مگاوات رسید/ واردات ۶۰۰ مگاوات برق از ۳ کشور

سخنگوی صنعت برق گفت: تراز منفی تولید و مصرف امسال با تلاش‌های صورت گرفته به ۱۰ هزار و ۵۰۰ مگاوات کاهش یافته است، اما همچنان تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.

تراز منفی صنعت برق به ۱۰۰۰۰ مگاوات رسید/ واردات ۶۰۰ مگاوات برق از ۳ کشور

به گزارش ممتاز نیوز، مصطفی رجبی مشهدی با بیان اینکه بر اساس برآوردهای صورت گرفته، نیاز مصرف برق در تابستان امسال به ۷۰ هزار مگاوات خواهد رسید که این میزان نسبت به پیک سال گذشته ۴.۴۶ درصد رشد نشان می‌دهد، اظهار کرد: ۱۰۰ برنامه عملیاتی برای جبران ناترازی تولید و مصرف برق تدوین شده که این برنامه‌ها در چهار محور شامل برنامه‌ریزی و اقدامات تامین برق، مدیریت مصرف و تقاضا، آمادگی شبکه سراسری برق و برنامه‌ریزی و مدیریت، تدوین و ابلاغ شده است.

وی با بیان اینکه برای مدیریت مصرف برنامه‌هایی لحاظ شده که می‌توان به مدیریت برق صنایع با همکاری وزارت صمت، تعدیل روشنایی معابر و جمع‌آوری رمز ارزها، کاهش ۵۰ درصدی مصرف برق ادارات و نصب کنتورهای هوشمند، مدیریت چاه‌های کشاورزی، استفاده از مولدهای برق صنایع و اقدامات فرهنگی و اطلاع‌رسانی اشاره کرد.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه تاکنون با بیش از ۴۷۸ هزار مشترک دیماندی صنعتی به منظور همکاری در برنامه‌های پیک بار تفاهم‌نامه منعقد شده است، گفت:علی‌رغم اقدامات انجام شده برای ایجاد تراز نیازمند واردات هستیم.

وی ادامه داد: برای این منظور قراردادهایی با کشورهای ترکمنستان و ارمنستان منعقد شده و بزودی از کشور آذربایجان هم واردات خواهیم داشت که در مجموع می‌توان حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ مگاوات برق وارد کنیم.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه حدود ۶۰۰۰ مگاوات مجموع نیروگاه‌های جدید و یا ارتقای ظرفیت تولید نیروگاه‌های قدیمی است که می‌توانند با به روز شدن و نصب تجهیزات، تولید بیشتری داشته باشند؛ اما همچنان ناترازی برق وجود دارد، گفت: علاوه‌ بر این برنامه‌ریزی‌های دیگری نیز برای استفاده از نیروگاه‌های برق‌آبی انجام شده و با وجود اینکه ۱۰ درصد از ظرفیت این نیروگاه‌ها به دلیل خشکسالی بی‌سابقه نسبت به سال گذشته کاهش یافته است، همچنان از این نیروگاه‌ها برای تامین برق کمک خواهیم گرفت.

به گفته وی علاوه بر برنامه‌ریزی‌های انجام شده در بخش تولید، در بخش مصرف هم از طریق برنامه‌های تشویقی تدارک دیده شده در راستای صرفه‌جویی مصرف برق در تمامی بخش‌های صنعت، کشاورزی، خانگی و اداری و هماهنگی انجام شده با وزارت صمت، بخشی از ناترازی‌ها جبران خواهد شد.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *