ترانه سرایان باید بسترهای محتوایی خود را دگرگون کنند

۰۶م آذر ،

عبدالجبارکاکایی:

سینما پرس ـ گروه هفت هنر/ عبدالجبارکاکایی پرداختن به روابط عاشقانه پیش از ازدواج را مهمترین معضل ترانه سرایی دانست وبیان کرد: ترانه سرایان باید بستر های محتوایی خود را دگرگون کنند.

عبدالجبارکاکایی شاعر و ترانه سرا در گفت و گو با خبرنگار ادبیات سینما پرس اظهار داشت: موضوع بیشتر ترانه هایی که در حال حاضر سروده می شوند محدود به روابط عاشقانه پیش از ازدواج شده است، به عقیده من این مسئله یکی از معضلات ترانه سرایی محسوب می گردد وبه نوعی می توان گفت که نگاه ترانه سرایان ما به این سو جهت دهی شده است.

وی ادامه داد: این مسئله به قدری گسترده است که گاهی ملاحظه می گردد در میان ۱۲ ترک از یک آلبوم ۱۱ ترکش در مورد همین موضوع است، آیا در جامعه ما هیچ حرف و مشکل دیگری جز مشکلات عاشقانه وجود ندارد؟ مردم ما هم نسبت به این موضع شرطی شده اند، در حقیقت سلایق آنها به این سمت تغییر یافته است.

این ترانه سرا تصریح کرد: زمانی فرا می رسد که مخاطبان از این وضعیت اشباع شده و طغیان می کنند، در چنین شرایطی ترانه سراها باید به خود آمده ومحیط خود را به لحاظ فکری و سوژه سازی تغییر بدهند البته ممکن است تا مدتی از لحاظ معیشتی دچار مشکل شوند اما به هرحال باید به محیط اجتماعی، فکری و معیشتی مردم رفته و بازگو کننده دغدغه های آنها باشند.

کاکایی با بیان اینکه مردم از شنیدن ترانه هایی با موضوعات متفاوت به مرور زمان لذت می برند، بیان کرد: تا زمانی که بستر تولید همین موضوعات عاشقانه باشد مردم نیز به شنیدن این نوع از ترانه ها عادت می کنند، اما تنوع در موضوعات بدون شک سبب تغییر ذائقه آنها شده و سبب رشد ترانه سرایی در کشور می گردد.

وی خاطر نشان کرد: تعداد بسیاری از کسانی که ادعای ترانه سرایی دارند صلاحیت سرودن ترانه را ندارند، یک ترانه سرا باید با مجرایی به نام ادبیات آشنایی کامل داشته و آن را به خوبی درک کنند.

انتهای پیام/ ش.ع

انتهای خبر / شبکه خبری سینمای ایران/ کد خبر ۳۸۶۴۸


شبکه خبری سینمای ایران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ