ترکیه و عراق مقصد خروج غیرمجاز ایرانیان

۰۷اردیبهشت،

خبرگزاری مهر: معاون عملیات مرزبانی با بیان اینکه بیشترین قاچاق انسان به داخل کشور از مرزهای جنوب شرق و دریا است، گفت: بیشتر ایرانیانی که غیرمجاز از مرزها تردد می کنند به ترکیه و عراق می روند.
سردار حمید شرفی اظهار داشت: مرزبانی بر اساس قوانین داخلی اشخاصی را که اقدام به قاچاق انسان کرده و متجاوزین مرزی که قصد دارند به صورت غیرمجاز وارد کشور شوند شناسایی کرده و با آنها برخورد می کند.

وی ادامه داد: بیشترین مسیری که قاچاقچیان از آن برای وارد کردن تبعه های غیر مجاز به صورت غیر قانونی و قاچاق استفاده می کنند جنوب شرق کشور است که هر چه به سمت دریا می رویم قاچاق انسان افزایش پیدا می کند.

به گفته معاون عملیات مرزبانی، قاچاقچیان این اشخاص را که می خواهند از مرزهای کشور ما عبور کرده و به کشورهای غربی بروند از مسیرهای غیرمجاز وارد و از مرزهای عراق و ترکیه خارج می کنند.

شرفی افزود: متجاوزین مرزی که در شرق و غرب کشور دستگیر می شوند پس از انجام اقدامات لازم از مرزهایی که وارد شده اند طرد شده و با آنها برخورد می گردد.

وی با بیان اینکه متاسفانه قوانین قضایی کشور برای برخورد با ورود غیرمجاز بازدارنده نیست، تاکید کرد: هر کشوری برای برخورد با ورود غیرقانونی قوانینی دارد که با عنوان مثال بعضی کشورها تا سه سال حبس برای ارتکاب این جرم در نظر گرفته اند اما متاسفانه در کشور ما مجازات های در نظر گرفته شده بسیار اندک بوده و چشمگیر نیست.

معاون عملیات مرزبانی با اخطار به ایرانیانی که قصد خروج غیرمجاز از مرزها را دارند، گفت: سربازان مرزبانی ترکیه اگر تبعه های ما را در آن سوی مرز با تیر مورد هدف قرار دهند و این اشخاص کشته شوند برای محاکمه در دادگاه حاضر نمی شوند و این مسئله دست آنها را برای برخورد با ترددهای غیرمجاز باز گذاشته است. مرزبانان ترکیه به سبب وجود بعضی اشرار مسلح دستشان در برخورد با ترددهای غیرمجاز در مرزها باز است.

شرفی به هموطنان پیشنهاد کرد با توجه به لغو روادید میان ایران و ترکیه، شهروندان می توانند به راحتی از مرزهای رسمی تردد کرده و فعالیت هایشان را در بازارچه های مرزی انجام دهند، البته انسداد مرز از سوی ما کار را برای عابران غیرمجاز سخت کرده است.

وی با بیان اینکه ترکیه و عراق بیشترین مقصد ایرانیانی است که می خواهند غیرمجاز از کشور خارج شوند، افزود: متاسفانه در قبل شاهد این بودیم که درصد قابل توجهی از اشخاص به صورت غیرمجاز اقدام به سفر به عتبات و عالیات می کردند که در آن سوی مرز از سوی مرزبانان عراقی دستگیر و روانه زندان می شدند.

شرفی با اعلام اینکه تعداد قاچاقچیان انسان در کشور بسیار اندک است، گفت: همیشه عده ای می باشند که به دنبال سوء استفاده بوده و با استفاده از روش های ناسالم اقدام به کسب درآمد می کنند. بعضی از این اشخاص در میانه راه پول و مدارک اشخاص را سرقت کرده و آنها را رها می کنند. خوشبختانه قاچاقچی انسان در کشور ما بسیار اندک است و با توجه به ساماندهی مرزها اشخاص به راحتی از مرزهای مجاز عبور کرده و خدمات نیز دریافت می کنند.


مجله اینترنتی برترین ها | پورتال خبری و سبک زندگی
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ