ترکیه و پاکستان هدف نهایی قاچاقچیان گازوئیل

۰۶م آذر ،

ترکیه و پاکستان هدف نهایی قاچاقچیان گازوئیل

عصر خودرو : مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با تشریح دلایل افزایش قاچاق گازوئیل، از نظام چند نرخی به عنوان یکی از مشکلات پیش روی مدیریت مصرف این فرآورده نفتی یاد کرد و گفت: هم اکنون قیمت یک بشکه ۱۶۰ لیتری گازوئیل در پاکستان به یک میلیون تومان افزایش یافته است.

به نقل از مهر جلیل سالاری دربارهٔ دلایل افزایش قاچاق گازوئیل در کشور، گفت: در حال حاضر یکی از مشکلات پیش روی عرضه گازوئیل، نظام چند نرخی این فرآورده نفتی است.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اعلام اینکه در حال حاضر نرخ‌های متعددی برای عرضه گازوئیل شناورها، صنایع، نیروگاه‌ها، حمل و نقل و دستگاه‌های دولتی تعریف شده است، تصریح کرد: نظام چند نرخی گازوئیل مشکلاتی در عرضه و توزیع این فرآورده نفتی ایجاد کرده است.
این مقام مسئول با یادآوری اینکه عرضه نظام چند نرخی و اختلاف بالای قیمت گازوئیل در کشورهای همسایه منجر به افزایش قاچاق شده است، اظهار داشت: هم اکنون یک بشکه ۱۶۰ لیتری گازوئیل در پاکستان ۱ میلیون تومان و یک لیتر گازوئیل در ترکیه حدود ۶ هزار تومان به فروش می رسد.
وی با بیان اینکه نوسان های نرخ دلار و اختلاف قیمتی منجر به افزایش قاچاق گازوئیل شده است، بیان کرد: هم اکنون گازوئیل مورد نیاز صنایع و کارخانجات با ثبت نام در پایگاه اینترنتی تجارت آسان تعیین و عرضع می گردد.
این عضو هیئت مدیره شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با تاکید بر اینکه فقدان اجرای برچسب انرژی در صنایع منجر به عدم مدیریت مصرف و تخصیص سهمیه مناسب گازوئیل در این بخش شده است، تبیین کرد: نبود برچسب انرژی در بعضی از صنایع کشور منجر به انحراف و قاچاق گازوئیل شده است.
سالاری همچنین خواستار بازرسی و نظارت بیشتر بر عملکرد بعضی از صنایع تولید کننده مشتقات نفتی شد و افزود: بعضی از این صنایع فرآورده‌های یارانه‌ای همچون گازوئیل را با سایر محصولات نفتی مخلوط و زمینه انحراف آن را به کشورهای همسایه فراهم می کنند.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی همچنین با بیان اینکه هم اکنون مرغداری‌ها، ماشین آلات کشاورزی و صنایع کشاورزی سهمیه‌های مختلف گازوئیل دریافت می کنند، خاطرنشان کرد: سهمیه بندی گازوئیل می تواند در مدیریت مصرف این فرآورده نفتی تاثیرگذار باشد.

دوشنبه ۶ آذر   ۱۲:۳۳

منبع:عصرخودرو
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ