تشخیص سرطانهای خونی در آزمایشگاههای کشور/بررسی عوارض ریزگردها

۳ م دیماه به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

به گزارش خبرگزاری مهر، پنجمین کنگره بین‌المللی آزمایشگاه و بالین ۲۶ تا ۲۹ دی ماه امسال در مرکز همایش‌های رازی تهران برگزار می‌شود.

دکتر رضا میرنژاد دبیر اجرایی پنجمین کنگره بین‌المللی آزمایشگاه و بالین با تاکید بر لزوم تعامل میان متخصصان علوم آزمایشگاهی و حوزه بالین گفت: این ارتباط نقش مهمی در ارتقای کمی و کیفی ارائه خدمات هر دو گروه دارد؛ از طرفی اعتماد متقابل متخصصان در حوزه بالین و علوم پایه می‌تواند در روند تشخیص و درمان بسیاری از مشکلات از جمله بیماری‌های عفونی بسیار موثر واقع شود. 

وی با بیان اینکه اختلالات خونی به عنوان محور اصلی برگزاری این دوره از کنگره تعیین شده است، در توضیح محورهای موضوعی کنگره گفت: اختلالات خونی، سرطان و آزمایشگاه تشخیص طبی، بیماری‌های عفونی و آزمایشگاه تشخیص طبی، مدیریت راهبردها در آزمایشگاه تشخیص طبی و بالین، آموزش، پژوهش، تولید و تجاری سازی و در نهایت مشکلات رایج در تشخیصی و راه حل های آن پنج  محور اصلی کنگره پیش رو می باشند.

 

دبیر اجرایی پنجمین کنگره بین‌المللی آزمایشگاه و بالین با بیان اینکه انواع تالاسمی ها به عنوان یکی از عمده‌ترین اختلالات  خونی شناخته شده است گفت: همچنین انواع کم‌خونی‌ها وابسته به ارث و لوسمی ها نیز در ردیف اختلالات خونی قرار می‌گیرند.

 

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بسیاری از آزمایشات مربوط به تشخیص اختلالات خونی بویژه تالاسمی قبل از ازدواج اجباری می باشند گفت: رویکرد حیطه آزمایشگاه در کنگره پیش رو، بررسی روند تشخیص بدخیمی ‌هایی است که وابسته به سلول‌های خونی می باشند. همه این سرطان‌ها توسط متخصصان علوم آزمایشگاهی تشخیص داده می‌شوند.

 

میرنژاد تاکید کرد: برخلاف روال معمول، این کنگره مقاله ‌محور نیست، بلکه ۱۸ پنل‌ تخصصی با حضور متخصصان داخلی و خارجی به منظور برگزاری کنگره و ارائه مطالب آموزشی تعیین شده است. البته از دوره چهارم تاکنون اشخاصی که مقاله دارند، می توانند علاوه بر ارائه به صورت پوستر، آن را در بازه زمانی حدود ۲ تا ۵ دقیقه به صورت سخنرانی ارائه می‌دهند. در غیر اینصورت مابقی مقالات به صورت پوستر در سالن‌های جنبی در معرض دید شرکت کنندگان قرار می‌گیرند.

 

وی با بیان اینکه در پانل‌ها بر تشخیص‌ سریع آزمایشگاهی تاکید می‌شود، گفت: پژوهش و تولید در حوزه محصولات دانش‌محور مورد استفاده در آزمایشگاه، عوارض ایمنولوژیک ناشی از تزریق خون، سلول‌های بنیادی با محوریت پیوند مغز استخوان، پیوند اعضا و آزمایشگاه و گفتمان آزمایشگاه و بالین از جمله موضوعات پانل‌ها می باشند؛ همچنین بررسی عوارض ریزگردها برای اولین بار و به صورت علمی به بحث گذاشته می‌شود و مسئولانی از سازمان محیط زیست و سایر نهادهای درگیر در این پانل شرکت خواهند کرد.

 

به گفته وی با توجه به اینکه عوارض ناشی از ریزگردها به طور دقیق و کامل شناخته نشده در این کنگره به دنبال یافتن دقیق عوارضی هستیم که ریزگردها برجای می‌گذارند.


MehrNews Rss Feed
باز بازنشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ