تشریح پوشش بیمه ای داروهای گرانقیمت/ وضعیت قاچاق دارو در کشور

تیر ۱۴۰۳
ممتاز نیوز : معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو در تشریح آخرین وضعیت داروهایی که تحت پوشش بیمه ها قرار گرفته اند، گفت: تاکنون ۱۷۰ قلم داروی گرانقیمت بیماران صعب‌العلاج مشمول حمایت دولت قرار گرفته است.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از مهر ؛ دکتر رسول دیناروند روز یکشنبه در حاشیه چهاردهمین اجلاس مشورتی واکسن بین کشورهای در حال توسعه گفت: توزیع دارو هنوز در داروخانه‌ها عادلانه نیست و سهم مهمی از داروهای تخصصی و داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج در داروخانه‌های بزرگ دولتی یا سازمانهای عمومی توزیع می‌شود.

وی ادامه داد: سبب این مسئله این است که این داروها از یارانه‌های سنگین دولتی برخوردارند و باید نظارت جدی برای جلوگیری از قاچاق آنها صورت بگیرد تا مطمئن باشیم این داروهای گرانقیمت واقعا به دست بیماران برسد.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: اگر همه این داروها مشمول بیمه قرار بگیرند و با قیمت واقعی عرضه شود، نگرانی از خروج آنها به بازار قاچاق کمتر می‌شود و امکان توزیع عادلانه آنها فراهم می‌شود.

دیناروند در مورد قاچاق دارو گفت: قاچاق دارو دو بخش دارد، یک بخش خروج داروهای ایرانی از کشور است که در مورد داروهای یارانه‌ای با وجود تمام نظارتها هنوز نتوانسته‌ایم خروج آنها را از کشور به صفر برسانیم.

وی ادامه داد: بخش دیگری از خروج دارو از کشور مربوط به داروهای تولید داخل بدون یارانه است که با توجه به واقعی بودن قیمت آنها بسیار نگران خروج آنها از کشور نیست.

دیناروند اضافه کرد: نگرانی اصلی ما در مورد داروهایی است که به صورت غیر قانونی و قاچاق وارد کشور می‌شوند و معمولا تقلبی می باشند. نگرانی ما این نیست که این داروها هزینه گمرکی نداده است، بلکه اکثر این داروها مانند داروی قاچاق اوکسی الیت که متاسفانه به صورت قاچاق وارد کشور شد و داروی بسیار خطرناکی بود و البته قبل از کار دستگاههای بین‌المللی در مورد آن اخطار داده بودند.

رئیس سازمان غذا و دارو در مورد فهرست داروهای مورد حمایت دولت، گفت: ‌خوشبختانه شرکتهای بیمه قیمتهای رسمی دارو را پذیرفته‌اند و این قیمتها را در مورد داروی خارجی تا حدود دو برابر قیمت داروهای سال قبل بوده و در مورد داروهای تولید داخل ۵۰ درصد افزایش قیمت داشته‌ایم مورد پذیرش بیمه‌ها قرار گرفته‌اند.

وی گفت‌: علاوه بر آن تاکنون ۱۷۰ قلم داروی گرانقیمت بیماران صعب‌العلاج طی دو فهرست مشمول حمایت دولت قرار گرفت و فهرست سوم آن که شامل ۳۰ قلم داروی دیگر می‌شود نیز طی آبان به بیمه‌ها ارسال شده است که امیدواریم این فهرست داروهای حمایتی نیز بزودی عملیاتی شود.

دیناروند گفت: از مجموع ۱۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار حمایتی دولت برای بازگشت قیمت داروهای بیماریهای صعب‌العلاج به قیمت سال قبل ۹۰۰ میلیارد تومان آن تاکنون تخفیف یافته که از این مقدار ۷۰۰ میلیارد تومان آن در اختیار بیمه‌ها قرار گرفته و ۲۰۰ میلیارد تومان آن از طریق سازمان غذا و دارو توزیع شده است.

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو در مورد کمبود واکسن فلج اطفال گفت:‌ متاسفانه ما با وجود اینکه تولیدکننده واکسن فلج اطفال در کشور هستیم، به سبب تأخیرهای بوجود آمده، تولیدکننده داخلی نتوانست به موقع این واکسن را تولید کند و شاهد کمبود واکسن فلج اطفال در کشور بودیم که واقعا برای کشوری که تولیدکننده این واکسن است سرشکستگی است که با کمبود این واکسن مواجه شود

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.