تصاویری از بزرگترین سوسک جهان

اسفند ۱۳۹۸

تیتانوس گیگانتئوس بزرگترین سوسک دنیا یکی از مرموزترین موجودات روی سیاره زمین به شمار می رود که حتی لارو آن هنوز ملاحظه نشده است.


به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران  به نقل از مهر، بزرگترین سوسک دنیا با نام تیتانوس گیگانتئوس که از آن با عنوان سوسک غول پیکر یاد می گردد می تواند تا ۱۸ سانتیمتر رشد کند و قدرت آرواره های آن به حدی است که می تواند یک مداد چوبی را به دو نیم تقسیم کند.

به رغم اندازه وحشتناک و قدرت ترسناک گاز گرفتن آن، این سوسک کاملا نسبت به انسان بی آزار است. این موجود در جنگلهای بارانی گرمسیری آمریکای جنوبی پنهان می گردد و تنها برای جفت یابی خود را نمایان می کند.

دانشمندان اعتقاد دارند که لارو (نوزاد حشره) این سوسک از ۵ تا ۳۰ سانتیمتر طول داشته و از چوب پوسیده تغذیه می کند و چندین سال پیش از بلوغ کامل زیر زمین باقی می ماند، اما نکته جالب این است که لارو این حشره هنوز ملاحظه نشده است. سوسک نر در زندگی بزرگسالی خود به تغذیه چندان نیاز ندارد اما برای پرواز به انرژی نیاز دارد، این انرژی از ذخیره صورت گرفته در مرحله تبدیل شدن وی از نوزاد به سوسک بالغ تأمین می گردد. سوسک تنها باید به اندازه ای پرواز کند که بتواند برای خود جفت گیدا کند.

از سوی دیگر این موجود به قدری بزرگ است که انرژی کافی برای پرواز از زمین ندارد بنابراین به جای آن از روی درخت ها می پرد.

پاهای این سوسکها به شکل باورنکردنی قوی است و آرواره های آنها قدرت گاز گرفتن گوشت انسان و حیوان را دارد اما آنها در صورتی که تحریک نشوند، حمله نخواهند کرد.

محل زندگی این سوسکها در جنگلهای بارانی برزیل، بولوی، کلمبیا، اکوادور، پرو  و گویان‌ها (گویان فرانسه، گویان بریتانیا، گویان هلند) است. درحالی که بسیاری از مردم تلاش می کنند از این سوسک وحشتناک دور بمانند، بعضی از گردشگران برای دیدن این موجود در محل سکونت طبیعی خود مبالغ بسیاری پرداخت می کنند.

بزرگترین سوسک غول پیکری که تاکنون کشف شده ۱۶٫۷ سانتیمتر طول داشته است.

در گویان فرانسه مراکز صنعتی وجود دارد که در آن با روشن کردن لامپهای گازی تیتان نر را جذب کرده و به قیمت بیش از ۵۰۰ دلار به علاقمندان می ‌فروشند.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ