(تصاویر) روحانی از کجا به پاستور رسید؟

«حسن فریدون روحانی» ۲۱ آبان ۱۳۲۷ در سرخه از توابع استان سمنان دیده به جهان گشود؛ وی تحصیلات ابتدایی را در شهرستان محل تولدش گذراند و تحصیلات حوزوی را از سال ۳۹ در حوزه علمیه صادقیه سمنان آغاز کرد.
او در سال ۱۳۴۰ وارد حوزه علمیه قم شد و از محضر اساتیدی چون حضرات آیات سید محمد محقق داماد، شیخ مرتضی حائری، سید محمدرضا گلپایگانی، محمد فاضل لنکرانی، شیخ محمد شاه‌آبادی و سلطانی بهره برد.
روحانی همزمان در سال ۱۳۴۸ به دانشگاه تهران راه یافت و در سال ۱۳۵۱ دانشنامه لیسانس خود را در مقطع کارشناسی در رشته حقوق قضایی اخذ کرد.
وی با ادامه تحصیل در انگلیس مدرک کارشناسی ارشد (M.Phil) در رشته حقوق عمومی و دانشنامه دکتری (Ph.D) در رشته حقوق اساسی را از دانشگاه کلدونیان گلاسکو دریافت کرد و با کسب پروانه وکالت از کانون وکلا در سال ۸۶، وکیل پایه یک دادگستری شد.
حسن روحانی فعالیت سیاسی خود علیه رژیم ستمشاهی را از دوران جوانی آغاز کرد؛ عمده فعالیت‌های وی در همراهی با نهضت امام خمینی (ره)، سفرهای تبلیغاتی و سخنرانی علیه رژیم پهلوی از سال ۴۴ و نتیجه آن حبس و ممنوع‌المنبری بود.
وی در آبان ۱۳۵۶ در مراسم بزرگداشت شهادت مصطفی خمینی در مسجد ارک تهران برای نخستین بار لقب «امام» را برای بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به کار برد و پس از آنکه تحت تعقیب ساواک قرار گرفت، به توصیه شهید بهشتی و استاد مطهری از کشور خارج شد و مدتی نیز آن‌سوی مرزها به سخنرانی و تبلیغ برای دانشجویان خارج از کشور پرداخت و پس از تبعید حضرت امام (ره) به فرانسه، به جمع یاران همراه ایشان پیوست.
حسن روحانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در اولین اقدام در سال ۵۸، به ساماندهی وضعیت ارتش و پادگان‌های نظامی پرداخت و در سال ۵۹ ردای نمایندگی ملت در مجلس شورای اسلامی را بر تن کرد و پنج دوره قانونگذاری (به مدت ۲۰ ‌سال) را در کارنامه خود ثبت کرد.
عضویت و ریاست شورای سرپرستی سازمان صدا و سیما از سال ۱۳۵۹ تا سال ۱۳۶۲ از دیگر مسئولیت‌های وی در دوران پس از انقلاب بوده است.
روحانی در دوران جنگ تحمیلی مسئولیت‏های متعددی از جمله عضویت در شورایعالی دفاع، عضویت در شورایعالی پشتیبانی جنگ، معاونت فرماندهی جنگ، ریاست ستاد قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء و فرماندهی پدافند هوایی کل کشور را برعهده داشت و بین سال‌های ۱۳۶۷ تا ۱۳۶۸ نیز به معاونت جانشین فرماندهی کل قوا منصوب شد.
وی به پاس سال‌ها حضور در مسئولیت‌های مختلف در دوران دفاع مقدس، از سوی مقام معظم رهبری مفتخر به دریافت نشان درجه دو فتح و نشان درجه یک نصر شد.
روحانی پس از بازنگری قانون ‏اساسی جمهوری اسلامی ایران و تشکیل نهاد شورایعالی امنیت ملی سمت نمایندگی مقام معظم رهبری در این شورا را بر عهده گرفت و ۱۳ سال نیز به عنوان مشاور امنیت ملی رؤسای جمهور سابق انجام وظیفه کرده است.
وی از سال ۱۳۷۰ به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام درآمد و تاکنون نیز در این سمت فعالیت دارد و علاوه بر ریاست کمیسیون سیاسی و امنیتی و دفاعی مجمع، ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک این نهاد نیز بر عهده اوست.
حسن روحانی در انتخابات میان‏دوره‏ای سومین دوره مجلس خبرگان رهبری در ۲۹ بهمن ۱۳۷۸ از حوزه انتخابیه استان سمنان به نمایندگی مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد و در سال ۱۳۸۵ نیز از استان تهران به این مجلس راه یافت و در حال حاضر ریاست کمیسیون سیاسی و اجتماعی این مجلس را بر عهده دارد.
اگر چه روحانی به صورت همزمان به فعالیت‌های علمی اشتغال داشته، اما حضور مستمر وی در دانشگاه، موجب دوری او از مسئولیت‌های کلیدی نبوده و روحانی با تصدی ۱۶ ساله مسئولیت دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی در یکی از حساس ترین مقاطع تاریخی مسئولیت پرونده هسته‌ای کشورمان را بر عهده داشت.
پس از تشکیل دولت محمود احمدی‌نژاد، مسئولیت پرونده هسته‌ای به علی لاریجانی واگذار شد و روحانی که همچنان در مقام نماینده مقام معظم رهبری در شورایعالی امنیت ملی قرار دارد، با نگارش کتاب «امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای» به ثبت خاطرات خود از دوران مسئولیتش در شورا و پیگیری پرونده هسته‌ای پرداخت.
حسن روحانی در ۲۲ فروردین ۹۲ در یک گردهمایی با حضور جمعی از هوادارانش در مجتمع آدینه تهران و با شعار «دولت تدبیر و امید» برای انتخابات ریاست جمهوری رسماً اعلام کاندیداتوری کرد.
وی روز گذشته با کسب ۱۸میلیون ۶۱۳هزار و ۳۲۹رأی از مجموع ۳۶میلیون و ۷۰۴ هزارو ۱۵۶ رای ماخوذه، رئیس‌جمهور منتخب مردم شد. در این گزارش تصویری نگاهی به آلبوم عکس های حسن روحانی در مسئولیت های پیشینش می اندازیم.
70936 165 (تصاویر) روحانی از کجا به پاستور رسید؟
نماز حسن روحانی پشت سر رهبر کبیر انقلاب(نفر دوم از چپ)؛ مکان و زمان نامعلوم است.
70937 191 (تصاویر) روحانی از کجا به پاستور رسید؟
حسن روحانی در نخستین سال های پس از انقلاب
70938 709 (تصاویر) روحانی از کجا به پاستور رسید؟
حسن روحانی در کنار هاشمی رفسنجانی در جبهه
70939 479 (تصاویر) روحانی از کجا به پاستور رسید؟
نماز حسن روحانی پشت سر هاشمی رفسنجانی در جبهه
70941 368 (تصاویر) روحانی از کجا به پاستور رسید؟
حسن روحانی همراه با هاشمی رفسنجانی در جبهه
70942 987 (تصاویر) روحانی از کجا به پاستور رسید؟
حسن روحانی و هاشمی رفسنجانی در جبهه
70943 185 (تصاویر) روحانی از کجا به پاستور رسید؟
حسن روحانی در کنار هاشمی رفسنجانی در ساله ای جنگ
70940 893 (تصاویر) روحانی از کجا به پاستور رسید؟
عکس یادگاری حسن روحانی و هاشمی رفسنجانی در سال های جنگ
70952 353 (تصاویر) روحانی از کجا به پاستور رسید؟
حسن روحانی در کنار آیت الله هاشمی در محضر رهبر انقلاب
70948 278 (تصاویر) روحانی از کجا به پاستور رسید؟
حسن روحانی و سید محمد خاتمی در دیدار با وزرای سه کشور اروپایی پیرامون مسئله هسته ای
70949 100 (تصاویر) روحانی از کجا به پاستور رسید؟
70951 438 (تصاویر) روحانی از کجا به پاستور رسید؟
حسن روحانی در کنار “جک استرا” وزیر خارجه پیشین انگلیس پس از ملاقت پیرامون مسئله هسته ای ایران
70950 568 (تصاویر) روحانی از کجا به پاستور رسید؟
ملاقات حسن روحانی با ولادیمیر پوتین پیرامون پرونده هسته ای
70947 645 (تصاویر) روحانی از کجا به پاستور رسید؟
حسن روحانی در نشست ایران و سه کشور اروپایی پیرامون پرونده هسته ای ایران
70946 208 (تصاویر) روحانی از کجا به پاستور رسید؟
حسن روحانی در نشست ایران و سه کشور اروپایی پیرامون پرونده هسته ای ایران
70945 639 (تصاویر) روحانی از کجا به پاستور رسید؟
حسن روحانی در دیدار با یکی از مقامات کشورهای عربی
70944 773 (تصاویر) روحانی از کجا به پاستور رسید؟
حسن روحانی در دیدار با محمد البرادعی دبیر کل وقت آژانس هسته ای

نوشته (تصاویر) روحانی از کجا به پاستور رسید؟ اولین بار در ممتازنیوز، پرتال جامع آموزشی اطلاع رسانی کشور ، مجله اینترنتی ، خبر ، ورزش ،تکنولوژِی News,Sport پدیدار شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ