تصمیم تازه بانک مرکزی برای محاسبه تورم

۲۹م دیماه ،

رئیس کل بانک مرکزی، از تغییر سال پایه محاسبه نرخ تورم از ۸۳ به ۹۰ و اعلام نرخ های تازه از ماه‌های آینده خبر داد و گفت: موجودی ارزی در کشورهایی که نفت می فروشیم، قابل توجه است.

به گزارشسرویس وبگردی باشگاه خبرنگاران ؛محمود بهمنی  با بیان اینکه سبب مغایرت آمارهای مربوط به نرخ تورم بانک مرکزی با مرکز آمار ایران به سبب سال پایه بوده است، گفت: تاکنون مرکز آمار ایران بر مبنای سال پایه ۸۱ و بانک مرکزی نیز بر پایه سال ۸۳، نسبت به محاسبه و اعلام نرخ تورم اقدام کرده اند.
رئیس کل بانک مرکزی، اظهار داشت: در سال جاری با تلاش های صورت گرفته توانستیم سال پایه محاسبه نرخ تورم را از ۸۳ به ۹۰ تغییر دهیم، بنابراین از یکی دو ماه آینده می توانیم آمارهای دقیقی را بر اساس سال پایه تازه اعلام کنیم.

بهمنی دربارهٔ انتقاداتی که از نرخ تورم و گزارشات ماهیانه بانک مرکزی صورت می گیرد، بیان داشت: باید در انتقادی که صورت می گیرد توجه شود چون ما میانگین نرخ ۳۵۹ قلم کالا را بررسی و گزارش می کنیم.

وی دربارهٔ آخرین برنامه ها و سیاست های بانک مرکزی دربارهٔ کنترل بازار ارز، خاطر نشان کرد: ما هم اکنون به میزان کافی پول در کشورهای مختلفی که نفت می فروشیم داریم.

رئیس کل بانک مرکزی، تاکید کرد: ما بارها از تجار کشور خواستیم که بیایند خریدهای خود را از کشورهایی انجام دهند که ما در آنجا موجودی های قابل توجهی داریم که بتوانیم نقل و انتقالات پولی را به راحتی انجام دهیم.

به گفته بهمنی، تحقق این موضوع سبب می گردد تا مجبور نباشیم از کشورهای مختلف انتقال وجوه را با توجه به مشکلاتی که ایجاد کرده اند، انجام دهیم. بنابراین من می گویم هم اکنون که صندوق توسعه ملی رقم بسیار قابل توجهی را در اختیار دارد و چیزی حدود ۴۵ میلیارد دلار است، رقم بسیار خوبی برای کشور تلقی می گردد.

وی با بیان اینکه از طریق فروش نفت، نیازهای داخلی کشور را به خوبی تامین می کنیم، تصریح کرد: علاوه بر این، در چند ماه قبل رشد صادرات بهبود یافته و با توجه به افزایش قیمت ارز و بیش از ۲ برابر شدن نرخ آن، صادرات به صرفه شده است و از سویی نیز واردات با افزایش نرخ ارز، کاهش خواهد یافت.
منبع:مهر


باشگاه خبرنگاران
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ